Reklama

Ładowanie...

Armenia: Bóg poza Kościołem

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Franciszek pielgrzymuje do Armenii. Dla wielu mieszkańców tego kraju przyjazd papieża to gest politycznego wsparcia, zwłaszcza w sporach z sąsiadami – Turcją i Azerbejdżanem.
Papież Franciszek i Karekin II, katolikos Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego podczas mszy w setną rocznicę ludobójstwa z 1915 r., bazylika św. Piotra, Watykan, 12 kwietnia 2015 r. Fot. Gregorio Borgia / AP / EAST NEWS
A

Armenia to niewielkie państwo Kaukazu Południowego; jej powierzchnia jest porównywalna z powierzchnią dwóch polskich województw. Do zagranicznych mediów wiadomości z tego kraju docierają rzadko – dla Zachodu ważniejsze są sąsiednia Gruzja, kojarzona z udanymi reformami i (jeszcze niedawno) z prozachodnią polityką, oraz bogaty w surowce Azerbejdżan.

Przy okazji papieskiej pielgrzymki (24–26 czerwca) świat znów usłyszy o Armenii. O tym, że jako pierwsze na świecie państwo – już w IV w. – przyjęła chrześcijaństwo. Będzie się też mówić o wyjątkowości Kościoła Apostolskiego, który powstał na Wyżynie Ormiańskiej; założyli go św. Bartłomiej i św. Juda Tadeusz. Jednak w dyskusji o religijności Ormian należy pamiętać, że dziś są oni społeczeństwem bardzo zlaicyzowanym. Na każdym kroku podkreślają chrześcijańskie korzenie i wiarę, lecz rzadko wiążą się z instytucjonalnym Kościołem....

8656

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]