Reklama

Arabowie w Krynicy

Arabowie w Krynicy

17.10.2004
Czyta się kilka minut
W tekście Pawła Kubickiego “Mleko w proszku a sprawa polska" (“TP" nr 39/04) znalazło się parę nieścisłych informacji dotyczących organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich XIV Forum Ekonomicznego w Krynicy.
J

Jedną z wielu imprez Forum był Polsko-Arabski Dzień Współpracy Gospodarczej. Autor pisze, że “program dnia przygotowano w ostatniej chwili, budżet imprezy ustalono na początku września, a do dziś brakuje materiałów informacyjnych o Forum nie tylko po arabsku, ale i po angielsku". Budżet XIV Forum Ekonomicznego był ustalany pod koniec października 2003 r., wraz z ramowym programem. Organizatorzy nigdzie i nikomu nie obiecywali materiałów po arabsku. Językami Forum były, są i w dającej się przewidzieć przyszłości będą: polski, rosyjski i angielski. Materiały po angielsku (program Forum, program imprez towarzyszących, listę gości i partnerów Forum) goście otrzymywali zaraz po przyjeździe do Krynicy. Wcześniej mogli się z programem zapoznać w angielskiej wersji językowej na naszej stronie internetowej (www.forum-ekonomiczne.pl), a w czasie Forum - w intranecie imprezy i w formie drukowanej - ze streszczeniami wszystkich spotkań i dyskusji.

“Dwóch przedstawicieli państw arabskich po dowiedzeniu się, że muszą dzielić łazienkę jeszcze z kimś innym, pierwszego dnia wróciło do domu" - ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się o tym z artykułu. Nic nam nie wiadomo, by ktokolwiek z arabskich gości musiał z kimś trzecim dzielić łazienkę i by z powodu “bazy hotelowej nie do przyjęcia" jakikolwiek gość (również z pozostałych ponad 30 państw) opuścił Forum.

“Pewien eksminister był tak zawiedziony warunkami, że obiecał odradzać wszystkim robienie interesów z Polską" - zdziwienie nasze sięgnęło zenitu. Nic nam nie wiadomo, by wśród gości z Bliskiego i Środkowego Wschodu (bo o takich chodzi, sądząc z kontekstu) był jakiś eks-minister. Byli działający ministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu, dyrektorzy departamentów z różnych ministerstw dziewięciu krajów. Nie wydaje się prawdopodobnym, byśmy przepuścili fakt bycia ministrem w biografii któregoś z naszych gości.

“Nie dopisali też polscy przedsiębiorcy" - w Forum uczestniczyło ponad 400 polskich menedżerów i biznesmenów z wszystkich największych firm (w tym ich szefowie). Lista dostępna jest na www Forum.

“Brak informacji i wysokie wpisowe bez gwarancji odpowiedniego poziomu gości" - informacji, w różnych językach, był raczej nadmiar. Żaden z gości z państw arabskich nie płacił wpisowego. Obecność prezydenta RP, obecnego premiera, trzech byłych premierów, byłych i obecnych wicepremierów i ministrów zajmujących się gospodarką, kilkuset polskich menedżerów i biznesmenów, dalszych kilkuset ministrów, menedżerów i biznesmenów oraz członków akademii nauk z krajów regionu było wystarczającą gwarancją poziomu.

Tyle, jeśli o chodzi sprostowanie informacji. Pozostałe przytoczone fakty albo nie dotyczą naszego Instytutu, albo są komentarzami Autora, z którymi nie wypada nam polemizować.

ANDRZEJ ŁOMANOWSKI, Instytut Studiów Wschodnich, Warszawa

***

Moje uwagi dotyczyły jedynie Dnia Arabskiego, a nie całego Forum w Krynicy. W odpowiedzi na sprostowanie informuję, że:

Nie twierdziłem, że FISW obiecywała materiały po arabsku o Dniu Arabskim. Żałuję jedynie, że ich nie było (koszt przygotowania notatki prasowej i rozesłania jej do arabskich serwisów informacyjnych wynosi 50-250 złotych). Nie twierdzę, że nie było materiałów w języku angielskim o Forum. Mówię o Dniu Arabskim. Do tej pory nie znalazłem na stronie www.forum-ekonomiczne.pl podsumowania tego Dnia, ba - nie znalazłem nawet rzucającej się w oczy informacji, że coś takiego jak Dzień Arabski jest planowane i się odbyło. Nie przetłumaczono też na angielski ani jednego sprawozdania z dyskusji panelowych dotyczących krajów arabskich.

Pod koniec października 2003 r. ustalono ramowy budżet i program Forum. Do końca trwały natomiast dość burzliwe dyskusje między FISW, MSZ i Ministerstwem Gospodarki o konkretach Dnia Arabskiego, a potencjalni arabscy goście otrzymywali sprzeczne maile o kosztach i szczegółach organizacyjnych, np. transporcie i noclegach. Otrzymanie kompletu materiałów, w tym informacji o miejscu zakwaterowania, dopiero po przyjeździe do Krynicy z mojego punktu widzenia jest spóźnione.

Niestety, w środku nocy dwóch arabskich gości wyjechało z Forum z powodu “złej bazy hotelowej". Przykro nam, że takie informacje nie dotarły do organizatorów. Nie zorientowali się też Państwo, że jeden z gości jest byłym ministrem. Wprawdzie przyjechał do Polski, ale do Krynicy nie dojechał, urażony brakiem odpowiedniej oprawy spotkania. Podobne zdanie o organizacji Dnia Arabskiego i warunkach noclegowych miał też inny minister jednego z krajów arabskich, ale jemu, jako pełniącemu obowiązki dyplomacie, nie wypadało wyjechać.

Przypomnę, że w tekście odnoszę się do Dnia Arabskiego, a nie całego Forum. Wprawdzie arabscy goście byli zadowoleni ze spotkania np. z ówczesnym prezesem Orlenu, ale nie było prawie wcale biznesmenów średniego szczebla zainteresowanych krajami arabskimi, a to na nich liczyli Arabowie, którzy przyjechali do Krynicy dla nawiązania kontaktów handlowych. Fragment o braku szczegółowych informacji i wysokim wpisowym dotyczył nie gości arabskich, a właśnie polskich biznesmenów średniego szczebla, którzy wyrażali chęć spotkania z arabskimi przedsiębiorcami. Zgadzam się natomiast z Panem Łomanowskim, że arabscy goście mieli doskonałą możliwość porozmawiania na wysokim poziomie o sytuacji na świecie z tłumem ministrów oraz członków akademii nauk.

Polsko-Arabski Dzień Współpracy Gospodarczej w Krynicy okazał się niedopracowany i sprawiał wrażenie robionego na ostatnią chwilę, co nie umniejsza zasług i trudu FISW, włożonego w przygotowanie Forum jako całości.

PAWEŁ KUBICKI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]