Apel z miasta Aleppo
Apel z miasta Aleppo
Jednak intensywne walki między armią rządową a oddziałami opozycji, które trwały w tym mieście w ostatnich tygodniach, zmusiły zwierzchników mieszkających w nim wspólnot katolickich do wystosowania wspólnego apelu.
„Uczestniczymy w męce Chrystusa” – napisali w nim duchowni. Odwołali się „do sumień tych, którzy planują i prowadzą tę wojnę”, prosząc o jej zakończenie przez wzgląd na „miłość Bożą i miłosierdzie względem ludzi (…) wznoszące się do Boga wołanie krwi dzieci i męczenników” oraz „łzy matek w żałobie”. „Prosimy o modlitwy z całego świata, ponieważ sytuacja jest dramatyczna. Przemocy doznaje wielu ludzi niewinnych” – powiedział agencji AsiaNews Ibrahim Alsabagh, przełożony franciszkanów w Aleppo.
Walki między syryjskimi siłami rządowymi a islamskimi rebeliantami powodują liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Kilka dni temu pociski rakietowe trafiły w oddział porodowy szpitala prowadzonego przez organizację Lekarze bez Granic, zabijając kilkunastu pacjentów. Zniszczono też meczet, w którym chroniły się rodziny muzułmańskie. Aleppo – największe miasto Syrii – jest siedzibą sześciu biskupów katolickich i innych wyznań. Do niedawna było też największym w tym kraju skupiskiem chrześcijan. Podczas trwającej od 2011 r. wojny w Syrii zginęło 270 tys. ludzi. ©℗
żym / Radio Watykańskie
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]