Reklama

Amazoński eksperyment papieża Franciszka

Amazoński eksperyment papieża Franciszka

25.10.2021
Czyta się kilka minut
C

Co by było, gdyby członkami Konferencji Episkopatu byli nie tylko biskupi – lecz także świeccy, zakonnice i księża? Jak wyglądałby i funkcjonował cały lokalny Kościół? Niedługo będzie się można o tym przekonać – w Amazonii.

W zeszłym tygodniu papież Franciszek zatwierdził prawny status Kościelnej Konferencji Amazonii – struktury przypominającej regionalne konferencje episkopatów, ale jednocześnie obejmującej nie tylko biskupów, lecz także świeckich i księży. Utworzenie takiego ciała postulował zakończony w 2019 r. Synod dla Amazonii.

Prace nad jego utworzeniem trwały kilka miesięcy – Konferencja ukonstytuowała się w lecie 2020 r. Od teraz ma pełną osobowość prawną w Kościele.

Ostateczny kształt statutu tego organizmu nie jest jeszcze gotowy. Jest wielce prawdopodobne, że zostanie wypracowany w oficjalnie rozpoczętym w ostatnich tygodniach procesie synodalnym na temat samej synodalności. Byłby to naturalny sposób działania, albowiem Kościelna Konferencja Amazonii jest właśnie – w pewnym sensie eksperymentalnym – wcieleniem idei Kościoła, której poświęcony jest ów proces.

Jak wskazuje wielu kościelnych komentatorów, Kościół w Ameryce Łacińskiej, a w ostatnich latach zwłaszcza Kościół w Amazonii, jest traktowany przez Franciszka jako miejsce, gdzie pojawiają się idee i rozwiązania, na których wzorować się powinny Kościoły w innych regionach świata. Warto zatem uważnie przyglądać się Amazonii – być może tam obecnie tworzy się i ujawnia przyszły kształt katolicyzmu.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]