Reklama

2012: między sacrum a profanum

2012: między sacrum a profanum

27.12.2011
Czyta się kilka minut
Na pasterkach rozbrzmiewały ubolewania z powodu ataków na religię, Kościół, Boga i bezkarnego znieważania krzyża. Te zjawiska są rzeczywiście przykre i nie najlepiej świadczą o kulturze sprawców. Trudno jednak nazywać je prześladowaniem.
C

Czym będzie nowy rok dla Kościoła katolickiego? Papież, który nie od dziś nawołuje do "nowej ewangelizacji", postanowił, że tym tematem zajmie się październikowy synod biskupów.

Choć wciąż słychać narzekania, że synody biskupów nie są pełną realizacją kolegialności w Kościele, to jednak mają one, przynajmniej niektóre, wyraźny wpływ na życie Kościoła. Konferencje episkopatów starają się delegować na te zgromadzenia najlepszych ze swego grona, a uczestniczą w nich także wybitni biskupi zaproszeni bezpośrednio przez papieża.

Teraz trwają przygotowania do synodu i - co o dziwo podano do wiadomości publicznej - spory na jego temat. Abp Rino Fisichella z Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji publicznie skrytykował "Lineamenta" (dokument przygotowujący Kościół na synod). Uznał, że w watykańskim dokumencie za "nową ewangelizację" uznano niemal całą...

5010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]