Reklama

177 powodów do nieufności

177 powodów do nieufności

28.03.2020
Czyta się kilka minut
Autorzy nocnej poprawki 177. nie martwią się o realia. PiS-owi chodzi tylko o przepis służący zatkaniu ust zwracającym uwagę, że wybory za półtora miesiąca nie będą powszechne.
Jarosław Kaczyński na 4. specjalnym posiedzeniu Sejmu w czasie epidemii koronawirusa / fot. Jacek Domiński / Reporter
Jarosław Kaczyński na 4. specjalnym posiedzeniu Sejmu w czasie epidemii koronawirusa / fot. Jacek Domiński / Reporter
K

Kiedy Sejm przymierzał się do zmiany w regulaminie swoich prac – chodziło o dopuszczenie zdalnych obrad i głosowania w sieci – Platforma Obywatelska, w odróżnieniu od PSL i Lewicy, stawiała opór i najgłośniej zgłaszała zastrzeżenia. Ściągnęło to na nią krytykę, także ze strony opozycyjnej, iż mnoży przeszkody na drodze do szybkiego uchwalenia przepisów znanych pod szumną nazwą „tarczy antykryzysowej”. Ten spór stanowił kolejny przykład, że głęboka nieufność jest już właściwie jedyną emocją panującą na ziemi niczyjej pomiędzy dwoma głównymi obozami politycznymi. Nie minęły dwa dni, a ta nieufność (w tym wypadku: Platformy w stosunku do PiS-u) okazała się, niestety, całkowicie uzasadniona.

Bez nawet linijki uzasadnienia, w środku nocy, PiS dorzucił do pakietu rozwiązań „tarczowych” zmianę w kodeksie wyborczym, która umożliwia głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika osobom przebywającym w izolacji sanitarnej lub ponad 60-letnim. Ukradkiem, w środku nocy, bez miejsca na choćby minimalną dyskusję – zresztą, regulamin Sejmu przewiduje, że w pracach nad zmianami w kodeksach (to szczególny rodzaj ustaw) dyskusja nie ma prawa być „minimalna”: od złożenia projektu do pierwszego czytania winno upłynąć 14 dni.

W tej sytuacji przypominanie, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2006 r., iż „istotne” zmiany w prawie wyborczym powinno się uchwalać co najmniej pół roku przed wyborami, jest już objawem naiwnego domniemania dobrej woli, na które PiS nie zasłużył. W razie jakichś problemów Trybunał usłużnie orzeknie, że obecna zmiana istotną wcale nie była. Podobnie z celem mija się obserwacja, że skoro nie ma dość czasu, żeby opracować dające się wdrożyć procedury głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, to wcale nie jest powiedziane, że liczne osoby odizolowane w kwarantannie uzyskają realną możliwość wykonania czynnego prawa wyborczego. Nikt z autorów nocnej poprawki 177. nie martwi się o realia, a jedynie o to, żeby na papierze został przepis służący zatkaniu ust zwracającym uwagę, że wybory za półtora miesiąca nie będą powszechne.

Szkoda też czasu na zdziwienie, że jeszcze kilka lat temu PiS wyrzucił głosowanie pocztą z kodeksu wyborczego, mówiąc, że stwarza ono pole do nadużyć. Co takiego się zmieniło? Tylko paląca potrzeba ominięcia jednej z przeszkód na drodze do utrzymania majowego terminu wyborów. Ale tych przeszkód jest więcej – choćby dotyczących tworzenia komisji wyborczych i dostosowania lokali.

Pozostaje nam tylko zasiąść bezradnie i czekać, aż prezes PiS, ponoć lubiący oglądać rodeo, ominie także i te kolejne.


CZYTAJ TAKŻE:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kuba komentuje sytuację spoleczno-polityczna w Polsce: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=521697072055105&id=303365166914348&_rdr

Paweł też komentuje: https://www.tygodnikpowszechny.pl/177-powodow-do-nieufnosci-162831

że PiS wprowadza dla niego nieakceptowalne w normalnych warunkach korespondencyjne głosowanie. Co się zmieniło panie Bravo, co się zmieniło? Może to dobry tytuł na piosenkę w czasie konfrontacji z lekarzem. Czemu p. Bravo zastąpił red. Stankiewicza? Czy tamten zawyżał poziom przeciętnej inteligencji w TP?

rozumie, że w czasach pandemii osoby starsze i schorowane mogłyby głosować bez ryzyka jedynie korespondencyjnie. Niestety na tym zdolność rozumienia rzeczonego osobnika się kończy. Nie rozumie on, że wszyscy inni głosujący w lokalach wyborczych wraz z członkami komisji także byliby narażeni na zakażenie. Że niepójście ludzi na wybory z powodu strachu przed zakażeniem uczyni wybory nierównymi i niepowszechnymi, a zatem niekonstytucyjnymi. Że w Polsce występuje de facto stan wyjątkowy, a wysocy funkcjonariusze państwowi wzbraniający się przed jego ogłoszeniem z podłych pobudek politycznych dopuszczają się tym sposobem przestępstwa niedopełnienia obowiązków. Nie rozumie, że ograniczając prawa obywatelskie za pomocą ustaw i rozporządzeń ministerialnych bez przewidzianego w konstytucji jako warunek konieczny stanu wyjątkowego premier i minister dopuszczają się deliktu konstytucyjnego. Nie rozumie, że zgodnie z orzeczeniem TK Sejm dopuszcza się takiego deliktu próbując zmienić kodeks wyborczy na 1,5 miesiąca przed datą wyborów. Ze kandydaci nie mają możliwości prowadzenia kampanii, poza pisowskim nominatem, który jest chroniony i bezpiecznie przemieszczany przy użyciu aparatu państwowego oraz bezwstydnie zachwalany w "publicznych" mediach propagandowych, co razem również czyni majowe wybory nierównymi i niekonstytucyjnymi. Ani też tego, że red. Bravo zadał pytanie retoryczne. Czy możemy oczekiwać, że Forysiak kiedyś zniknie z forum TP podnosząc tym sposobem natychmiastowo poziom przeciętnej inteligencji wśród pisowskich propagandzistów?

Spośród tych staruszków niewiele jest osób posiadających komputer z internetem i umiejących się nim posługiwać. Czy przypadkiem nie będzie tak, ze cwane wnuczki będą się podszywać pod babcie i dziadków i głosować na przestepcza szajkę, która rozdaje kase? Zastanawiam się mimo wszystko, po co ten zabójczy cyrk. Przeciez bez wyborów prezydenckich Duda nie przestaje być prezydentem? Czy czegoś nie wiem?

Po trupach do władzy ?

w wydziale politycznym TP. Wybrała go Odra trzeciej generacji ;)

...a po nas choćby potop

W Polsce, jak zwykle, race dymne i zasłanianie się retoryką. Na chłopski rozum: w obecnej sytuacji wybory nie mogą się odbyć. Zrozumiał to nawet autokrata Vučić w Serbii.

PiS to zorganizowana grupa przestępcza. Dla osiągnięcia celu politycznego są zdolni do wszystkiego. Wielokrotnie złamali konstytucję i regulamin Sejmu, a tym razem postanowili narazić zdrowie i życie obywateli. Skąd takie parcie do wyborów? Ano stąd, że za kilka miesięcy trzeba będzie zakomunikować obywatelom, że na 13 emerytury i wszystkie "pięćsetplusy" w kasie państwowej nie ma pieniędzy. Źródełko wyschło, a na nadzwyczajne wydatki zarezerwowano w budżecie na ten rok "aż" 1,3 mld zł, co w przeliczeniu na jednego obywatela daje ca. 34 zł. Miłościwie nam panujący potrafili ogołocić nawet Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, na który składają się wszyscy pracujący na umowach o pracę, a który to z założeń miał być rezerwą na ciężkie czasy. Środki w nim zgromadzone powinny być przeznaczone m.in. na wypłatę zaległych świadczeń np. dla pracowników upadających przedsiębiorstw, a takich w obecnym kryzysie nie zabraknie. Jeszcze 2 lata temu było w nim prawie 5 mld zł. Obecnie pozostało niecałe 800 mln. Ciekaw jestem co rząd zamierza zrobić i skąd pozyskać środki w obliczu lawinowo rosnącego bezrobocia, którego skala, uwzględniając powracających do kraju gastarbeiterów, będzie ogromna.

Caly PiS - "jesteśmy najlepsi, mamy wszystko pod kontrolą, nie potrzebujemy żadnej pomocy, poradzimy sobie sami, mamy najlepsze szpitale, lekarze i pielęgniarki nie są u nas wyrzucani z pracy za mówienie prawdy i wiele innych pisowskich farmazonów ....." Co setnemu zrobi sie test, co dziesiatego zmarlego uzna sie za ofiare koronawirusa i nie powtorzy sie wloski scenariusz - a 10 maja suwereny pojda na rzez jak baranki...

Zepsuję zabawę, bo nudzi mnie ten tandetny bal maskowy. Każdy tutaj dobrze zdaje sobie sprawę, że z koronawirusem czy bez, te wybory są dla opozycji przegrane. Jak na dłoni widać, kto tu leci najdalej, choć z podmuchem koronawirusa mógłby pobić rekord na tej skoczni. Co tu dłużej kryć, koronawirus jest jak dar z nieba dla opozycji, której daje nadzieję na przyszły rok, a więc daje niepowtarzalną i nielogiczną w demokracji szansę na poprawienie błędów, zmianę taktyki, przegrupowanie sił a nawet zmianę skompromitowanego głównego rywala Dudy. Jestem mocno przekonany, ze gdyby nagle pandemia zaczęła wygasać i zaproponowano tylko przedłużenie czasu kampanii o czas kwarantanny, opozycja uderzyłaby głośno w płacz i lament. Pytanie czy ta nędzna i obłudna opozycja zasługuje na takie fory jak przełożenie wyborów na 2021 r. Moim zdaniem kompletnie nie, tak samo jak jej wyborcy z wyjątkiem może tych, którzy naprawdę wierzą w ten polityczny i forumowy teatrzyk pod tytułem konstytucja, bo są wśród nich tacy, co nigdy nie stanęli przed lustrem.

Nieodgadnione są czeluście spisiałego umysłu, klecącego wizje degenerata Dudy, który pewnie wygrywa uczciwe wybory (może jeszcze bez przestępczego wsparcia TVPiS?). Otóż dlaczego - mówi pokrętna logika Forysiaka - nie powinno się wprowadzać stanu wyjątkowego? Ano dlatego, że opozycja nie zasługuje na fory w postaci odsunięcia wyborów. Co tam psi obowiązek nakładany na rządzących przez konstytucję! Co tam łamanie prawa bez stanu wyjątkowego! Co tam nieuczciwość wyborów! Dla rasowego pisowca to tylko "teatrzyk pod tytułem konstytucja". Podtrzymanie i stosowanie tej uzgodnionej podstawy życia politycznego i społecznego same w sobie nie mają dla niego żadnego znaczenia. Aby stosować konstytucję na żądanie przeciwników, pisowiec musi mieć solidne przekonanie, że druga strona powołuje się na literę i ducha konstytucji szczerze. A ponieważ opozycja jest zawsze "nędzna i obłudna", zatem pisowiec ma prawo robić sobie z "teatrzykiem", co mu się rzewnie podoba. Że niby przy tym łajdaczy się bardziej od innych i gwałci na potęgę? Owszem, ale on ma wizję, a poza tym nie odczuwa przy tym przyjemności.

Pani Robercie, z całym szacunkiem do pańskiej ślepej miłości ku jedynie słusznej władzy, dobrze jest mieć, dla własnego komfortu psychicznego, tak zwane wyjście awaryjne. Być może czuje się pan całkiem bezpieczny, a wiara w wielkość i roztropność władzy, pozwala panu na spokojny sen i dobre samopoczucie. Rzeczywistość jednak bywa zaskakująca, nabrałem pewnego doświadczenia kierując spalarnią odpadów medycznych, w czasach gdy szalała panika związana AIDS. Wtedy władza również chowała głowę w piasek i udawała nic niewidzącego greka. Znajomy dowiaduje się dziś rano, że jego żona pielęgniarka ma pozytywny wynik testu. Z samego rana jadą na konsultacje do szpitala. On jest zwierzchnikiem w dużej firmie, prosi o wykonanie testu dla niego. Nic z tego oboje zostają odesłani do domu i mają czekać. Władza nie chce nowych potwierdzonych przypadków, przychodnia jego żony zamknięta, za kilka dni okaże się być może, że zamkną jego przedsiębiorstwo. Życzę panu by w przypadku, gdyby nie daj boże, zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy medyka, był on dostępny, by miał pana kto do niego zawieść, a gdy już znajdzie się pod jego opieką, otrzymał pan wszystko co pomoże wyjść mu szczęśliwie z kłopotów. Władza wie, że tego nikomu nie zapewnia, więc robi co może aby zapewnić sobie, że nie powsadzają ich do pierdla, ci co po nich zasiądą na stołkach, bo o to idzie dzisiaj gra, a nie o dupiastych kandydatów na prezydenta opozycji.

Lepsze to niż czytać takie fejki. Typowo PiSowe odwracanie kota ogonem. Czy kolega Karnowski Jacek może się tu kryje?

Nie, tu Rutger Hauer, che...che...

Ciekawe kiedy wprowadzą dla osób szczególnie zagrożonych - po 60-tce- możliwość pozostawania w domu??? Jeśli zakład pracy nie umożliwia pracy zdalnej.

No przeciez prezydent Duda wygra wybory jednym glosem i to glosem prezesa Kaczynskiego. „ Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami w przeciwieństwie do niektórych". – w Sejmie 22.2.2017. Skoro ludzki pan tak mowi, to po co te wybory ?

... najlepszy jest w projektowaniu koszulek, np. "Nie płakałem po Papieżu" bo Jego artykuły nic merytorycznego nie przekazują ... Nie jestem zwolennikiem wyborów 10 maja br. i nie pójdę głosować w tym dniu ale za konstruktywny uznałbym fakt, gdyby Pan Bravo przedstawił alternatywny scenariusz totalnej opozycji , której jest medialnym głosem w przypadku przełożenia wyborów.

- red. Bravo "medialnym głosem totalnej opozycji"??... chyba się coś Sz. P. pokićkało i to zdrowo ㋡ [ja też nie płakałem, ale to na marginesie]

Co to jest "totalna opozycja"? Gdzieś już ktoś....?

Mam informacje z wewnątrz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Parzęczewskiej 35 w Zgierzu, który zamieniono 2 tygodnie temu w prowizoryczny szpital zakaźny: w ciągu ostatniego tygodnia zmarło tam na "niewydolność krążeniowo-oddechową" i inne tego typu "przypadłości" ok. 20 osób. Przed śmiercią albo nie zrobiono im testu na koronawirusa, albo test wyszedł niejednoznaczny (rodzina jednego z takich "niejednoznacznych" przypadków - zakwalifikowanego ostatecznie jako "angina" - jest jak najbardziej jednoznacznie zakażona koronawirusem). Po ich śmierci tym bardziej nie ma co liczyć na zrobienie testu i ostrzeżenie wszystkich tych, którzy mieli z nimi styczność - rządowa statystyka musi się wszak zgadzać! Nie dajmy się okłamywać przez przestępców z PiS! Nie dajmy sobie odebrać naszego prawa do rzetelnej informacji ze szpitali!

Co też Szanowny opowiada, nam testy nie były, a teraz nie są potrzebne. Nawet niedawno zaprzysiężeni wyznawcy prezesa , na łamach tegoż forum, udowadniali jak to my świetnie wygądamy na tle innych krajów. Rzecz sprowadzała się do: "a u was biją murzynów". A na poważnie to kto wie ile osób jest naprawdę zarażonych, jeśli się nie testowało i nie testuje.? Grunt że prezes ma się dobrze.Wszystkie nieudolności, matactwa, rozdawnictwo, lewe kasy, złodziejstwo i tak pójdzie na rzecz koronawirusa. Do wyborów, nie ociągać się. Lubimy harce na grobach.

Wyznawcy prezesa produkują tyle śluzu, Szanowny Panie, że gładko wywiną się w swoich sumieniach z objęć wcześniej wypowiadanych bredni.

Ile zachorowan jest ukrytych i ile zgonow zakwalifikowanych jako niewydolnosc krazeniowa. Dane z MZ mowia o wzroscie zachorowan. Natomiast prezydent Andrzej Duda w TVP - „procentowo to sie zmniejsza”. Powiedziec niedouczony , to nic nie powiedziec. Ale ponoc caly czas sie uczy. Politycznym celem partii rzadzacej jest doprowadzenie do wyborow w srodku tej epidemii, a wiec zanizanie statystyk i zaklinianie rzeczywistosci. Smutna prawda.

Czy zauważyła pani, że ze sklepów zniknęły lodówki ? Mam wiedzę z pierwszej ręki, że władza przechowuje w lodówkach zmarłych na koronawirusa.

a czy nie zauważyłeś przypadkiem, że twoja klika pochwaliła się niechcący, w jaki sposób dokonuje manipulacji kodowania przyczyn zgonów WHO tak, aby sztucznie wykreować mniejsza liczbę ofiar koronawirusa? https://lekarski.blog.polityka.pl/2020/03/30/juz-oficjalnie-wiemy-dlaczego-zgonow-jest-malo-pis-opublikowal-mechanizm-swojej-kreatywnej-statystyki-medycznej-wobec-covid-19-zwiezly-podrecznik-analizy-danych-epidemicznych-dla-niezorientowanych/?nocheck=1

Cierpisz okrutnie, że tak mało u nas nieboszczyków. Ach żeby było chociaż tyle co we Francji jeśli nie może być tyle co we Włoszech. To naprawdę widać, że cierpisz.

Najbardziej to cierpię, że takiemu czemuś jak ty pozwalają się wciąż pałętać po tym szacownym forum. Berdyczów coraz bliżej!

&plainduncan, ludzie nawiedzeni nie mysla logicznie dlatego nie mam ochoty dyskutowac z panem/pania. Powiem tylko jedno - niezaleznie od tego kiedy, kto wygra bedzie to tylko gra w ruletke. Wirus sprawi, ze bedzie to rosyjska ruletka. Lodowka moze panu pomoc, proponuje juz teraz sie w niej schowac.

Tak właśnie jest, Szanowna Pani. Ale oboje wiemy, że wielu pisowskim łajzom to nie przeszkadza.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]