Reklama

Ładowanie...

Żyjąc dajemy życie

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Posypujemy głowę popiołem. Niewiele tego popiołu, zaledwie szczypta. Tyle z nas zostanie za sto, dwieście, trzysta lat. Nikt sam nie myśli o sobie w takiej perspektywie. Ale Kościół myśli. Dlatego wypowiada słowa: “Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Na początku Wielkiego Postu słyszymy pół prawdy o człowieku. Druga połowa czeka na nas na jego końcu.
C

Człowiek jest nieustannie w drodze między jedną a drugą połową. I nie jest bynajmniej tak, że jedna połowa jest ciemnością a druga światłem. Prawda - nawet ta bolesna, dotkliwa - zawsze “świeci". Oba światła są potrzebne, żeby człowiek wyraźnie widział drogę, po której idzie.

“Jestem prochem" znaczy najpierw - zniszczeję i ślad po mnie zniknie na zawsze. To, co należy do ziemi, wróci do ziemi. Ktoś prosi, żeby po śmierci spalić jego ciało, a popiół rozsypać w górach. Nie chce czekać, spieszy się, żeby zwrócić ziemi to, co zawsze do niej należało. W ten sposób będzie “żył" w krajobrazie, który sobie wybrał: jakaś cząstka zatrzyma się w gałązce kosodrzewiny albo spadnie na górską ścieżkę. Wcześniej takie zjednoczenie było możliwe tylko w pragnieniu. W końcu jednak i te cząstki rozwieje wiatr. Ciało człowieka powraca tam, skąd już nigdy nie wróci.

...
4940

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]