Reklama

Żyjąc dajemy życie

Żyjąc dajemy życie

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Posypujemy głowę popiołem. Niewiele tego popiołu, zaledwie szczypta. Tyle z nas zostanie za sto, dwieście, trzysta lat. Nikt sam nie myśli o sobie w takiej perspektywie. Ale Kościół myśli. Dlatego wypowiada słowa: “Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Na początku Wielkiego Postu słyszymy pół prawdy o człowieku. Druga połowa czeka na nas na jego końcu.
C

Człowiek jest nieustannie w drodze między jedną a drugą połową. I nie jest bynajmniej tak, że jedna połowa jest ciemnością a druga światłem. Prawda - nawet ta bolesna, dotkliwa - zawsze “świeci". Oba światła są potrzebne, żeby człowiek wyraźnie widział drogę, po której idzie.

“Jestem prochem" znaczy najpierw - zniszczeję i ślad po mnie zniknie na zawsze. To, co należy do ziemi, wróci do ziemi. Ktoś prosi, żeby po śmierci spalić jego ciało, a popiół rozsypać w górach. Nie chce czekać, spieszy się, żeby zwrócić ziemi to, co zawsze do niej należało. W ten sposób będzie “żył" w krajobrazie, który sobie wybrał: jakaś cząstka zatrzyma się w gałązce kosodrzewiny albo spadnie na górską ścieżkę. Wcześniej takie zjednoczenie było możliwe tylko w pragnieniu. W końcu jednak i te cząstki rozwieje wiatr. Ciało człowieka powraca tam, skąd już nigdy nie wróci.

...
4940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]