Reklama

Zróbcie miejsce na karnawał

Zróbcie miejsce na karnawał

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Tadeusz Sławek: W tych czasach każdy optymista wyjdzie na naiwniaka. Ale tym bardziej jest miejsce na pracę ludzi, którym przyszłość nie jest obojętna.
Fot. Paweł Ulatowski dla „TP”
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: A może wszystko będzie dobrze?

TADEUSZ SŁAWEK: Tak, rzeczywiście, może wszystko będzie dobrze.

A teraz jest raczej dobrze czy raczej źle?

Raczej źle.

Dlaczego?

Dobrze skomentował to filozof Alain Badiou, mówiąc, że „współczesny świat jest pozbawiony orientacji”. Mamy jakieś poczucie schyłku, rozedrgania więzi społecznych, „wichru historii”.

Świat się chwieje?

Wie pan, ja mam już tyle lat, że mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, iż przez ostatnie 70 lat mojego życia świat chwiał się już parokrotnie.

Pamięta Pan, ile razy słyszał w swoim życiu o „schyłku”?

Nie zliczę.

I jakoś przetrwaliście.

No dobrze, to ja teraz wygłoszę sąd radykalny, ryzykowny i heretycki.

...
22699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo mądra, dająca do myślenia rozmowa!

Gratulacje

"A przecież demokracja nie polega na bezwzględnych rządach większości. A na czym? Na rządach większości, która szanuje tych, którzy nie głosowali na rządzących, i w jakiś sposób udziela im wysłuchania."

Zachecil mnie pan profesor do czerpania radosci ze wzajemnosci z drugim oraz wiary w nadzieje z jej otwierajaca moca. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Dziękuję.

Dziękuję Ci za kolejne przypomnienie o "vanitas vanitatum" i o "wiem, że nic nie wiem" - i o Szekspirze - bo już zdawało mi się, że zaczynam rozumieć Stwórcę! Nawet wydawało mi się, że rozumiem ks. Hellera! Oczywiście, to nie kpina -- 'sapienti sat"! -- z ks. M.H.. Ale czasami chce się posłuchać Arvo Paerta, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Eugeniusza Knapika -- wtedy Stworzenie Świata wydaje się jasne...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]