Reklama

Znikająca Belgia

Znikająca Belgia

11.01.2011
Czyta się kilka minut
Już pół roku żyje Belgia bez sprawnego rządu. a ponieważ radzi sobie bez niego dobrze, rząd wydaje się coraz mniej potrzebny. podobnie jak belgijskie państwo.
O

Owszem, taki kryzys nie jest dla Belgii czymś wyjątkowym. Jego podłoże - spór językowy między Flamandami a Walonami - trwa od 180 lat, od chwili powstania Belgii. Być może także dlatego belgijscy politycy, którzy nie mogą dojść do porozumienia, naciągają strunę: jedni grożą rozpadem kraju, drudzy jego utrzymaniem. Odmienne wizje nakłonić mają kontrahentów do ustępstw. Jak na razie, bez efektów.

Jednak gdyby chodziło tylko o języki - nad Belgią nie wisiałaby groźba rozpadu. W końcu w Europie autonomia językowa to dziś jedna z najbardziej chronionych wartości. Ale w przypadku Belgii chodzi o coś więcej: o potencjały, które kryją się za językami, i uznanie wynikającej z nich pozycji Flamandów (mówiących po niderlandzku) i Walonów (francuskojęzycznych). Za językami kryją się też odmienne ambicje i pragnienia - dwie różne Belgie.

Ta dzisiejsza,...

7558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]