Reklama

Zmysł pamięci

Zmysł pamięci

08.05.2017
Czyta się kilka minut
„Skok w dal” to cykl poetyckich obrazów z pamięci, ale i analiza możliwości pamiętania w ogóle.
I

Intymne doświadczenia bliskości, zmysłowości są tu konfrontowane z pamięcią słów, która zaczepia się na sensualności brzmienia, dźwiękowej osobliwości: „całowałem cię rozbierałem / a ty podarowałaś mi nazwy: podkolan biały / kruszczyk rdzawoczerwony i wyblin jednolistny”. Te poetyckie medytacje nad przeszłością to próba ułożenia fragmentów dawnych doświadczeń, które nakładają się na historię zbiorowej pamięci. Strajkowi w Gdańsku towarzyszy tu poznawanie roślin i zbieranie grzybów wraz z bliską osobą, której utrata napędza pamięć. Silnie zmysłowy zapis zderza się z naturalistycznymi wizjami martwego ciała: „A kiedy już naprawdę umarłaś / (mimo zdrowasiek i wody z Lourdes) / i ciało wsunęli do worka z polietylenu”. Pamięć nie różnicuje tych obrazów, umieszcza biologiczność śmierci obok podniosłych wzruszeń, a przedmioty i rośliny obok ludzi. Wszystkie znaczenia i uczucia aktualizują się każdorazowo z chwilą przypomnienia. Nie chodzi jednak o epifanie obecności, lecz dotkliwe poczucie braku. Poruszające tym mocniej, im bardziej wszechogarniająca staje się pamięć. ©

Jerzy Kronhold, SKOK W DAL, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]