Reklama

Zmiany w domu

Zmiany w domu

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Istnieje podstawowa różnica między ludzkimi temperamentami. Jedni lubią ciągle coś zmieniać, inni - przeciwnie - nie znoszą zmian. Temperament jest rzeczą tajemniczą, ale bardzo trudną zarówno do okiełznania, jak do przekształcenia. Załóżmy jednak, że z rozsądku lub z nudy lubimy zmieniać nasz dom, jego urządzenia, dekoracje, sposób ustawienia mebli czy też obrazki, jakie wiszą na ścianach.
J

Jako historyk filozofii politycznej, muszę przypomnieć, że każda zmiana może mieć charakter rewolucyjny lub ewolucyjny. W zasadzie wszelkie zmiany o charakterze rewolucyjnym są niekorzystne, a ich główna cecha polega na tym, że mają charakter całościowy, czyli są realizowane w imię hasła "zaczynania od nowa". W życiu codziennym zaczynanie zmian w domu od nowa oznacza porzucenie zmiany na rzecz kupna nowego mieszkania lub domu. Czasami to robimy, ale bardzo niewielu z nas lubi to naprawdę. Nie jest to tylko związane z temperamentem, ale także z naszą kulturą, która ma bardzo silne cechy kultury życia osiadłego. Amerykanie zmieniają miejsce zamieszkania i dom bez najmniejszych kłopotów, ale wiąże się to z odmienną naturą więzi społecznych, z odmiennymi obyczajami rodzinnymi i wreszcie z odmiennym stosunkiem do przeszłości. W Europie, a w Polsce w szczególności, stabilność w...

3192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]