Reklama

Zmarła najstarsza zakonnica w Polsce

Zmarła najstarsza zakonnica w Polsce

15.05.2019
Czyta się kilka minut
Dzisiaj w nocy o godz. 0.20 w domu zakonnym michalitek w Miejscu Piastowym k. Krosna zmarła siostra Gabriela Helena Sporniak, prawdopodobnie najstarsza zakonnica w Polsce – 17 czerwca obchodziłaby 108. urodziny.
U

Urodziła się 17 czerwca 1911 r. w Równem k. Krosna. W 2016 r. świętowała 100. rocznicę pobytu w Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła i 85. rocznicę ślubów zakonnych. Jako pięcioletnia dziewczynka zastała oddana do ochronki prowadzonej przez „panny od księdza Markowskiego”, jak wówczas nazywano pierwsze michalitki – jej matka zmarła na „hiszpankę”, a ojciec przebywał w rosyjskiej niewoli. W zakonie najpierw była kwestorką, potem kierowała ochronką w Skaryszewie, była także przełożoną domu i kierowniczką Domu Dziecka w Radomiu. Przez wiele lat pracowała jako hafciarka szat liturgicznych – haftowała stuły jeszcze jako ponad stuletnia zakonnica. Była ostatnim świadkiem życia Matki Anny Kaworek, współzałożycielki zgromadzenia. Znana była z pogodnego charakteru, swoim optymizmem przyciągała ludzi. Jej pogrzeb rozpocznie się mszą sprawowaną w bazylice michalitów w Miejscu Piastowym 18 maja o godzinie 11.00.

Przypominamy przeprowadzoną z nią w 2016 r. rozmowę, podczas której mówiła: "Czasami myślę o tej drabinie Jakuba. Podobno jest bardzo wysoka. Pytam więc księdza, jak się po niej wspiąć, ale on tylko się uśmiecha." a także jej portret >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]