Reklama

Zew puszczy

Zew puszczy

15.12.2009
Czyta się kilka minut
Właśnie tak wygląda przepis prawdziwy, wypróbowany - musi być odrobinę tłusty i niechlujny, bo to są najwyższe dowody na to, że jest dobry.
Fot. Alley Cat Productions / Brand X / Corbis
C

Co zdrowo jeść?", pyta rozlatująca się w rękach książka kucharska - a rozlatuje się, bo stare kucharskie podręczniki to są książki użyteczne, na tanim papierze, w ciągłym obrocie, często upstrzone glosami. I od razu sama sobie odpowiada na postawione pytanie, choć może się wydawać, że obok tematu: "Największą mistrzynią życia ludzkiego jest doświadczenie", a potem dodaje jeszcze, że obecnie, czyli sto lat temu, "za dużo robi się dla ducha, a za mało dla ciała", i za przykład podaje człowiekowi - tak, tak - leśne zwierzęta; bo one, w przeciwieństwie do nas, nie straciły instynktu.

"Doprowadziwszy szczęśliwie do różnych wynalazków graniczących z cudownością, jak: telefony, błyskawiczne pociągi, elektryczne koleje i oświetlenia; przyszliśmy do przekonania, że nam brakuje dwóch małych drobnostek do używania tych wspaniałości, mianowicie: dobrego trawienia i ...

9665

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]