Reklama

Spójrz w oczy

Spójrz w oczy

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Dwieście gęsi otoczyło mnie pierzastą ciżbą. Szarobeżowe, z głowami jak obrotowe peryskopy na długich szyjach.
Emilia Bravo
N

Niby tworzyły zbitą masę, ale przy bliskim oglądzie znać było, że każda tkwi w tej sytuacji osobno, różnie się zachowując, ciekawie, trwożliwie, agresywnie czy obojętnie. Tych agresywnych było zresztą niewiele, wbrew przestrogom udzielanym mi w dzieciństwie: „nie podchodź, bo udziobią!”. Może to była specjalna rasa albo dostawały do karmy jakiś dodatek na wyluzowanie, żeby nie zrazić klientów przybyłych do gospodarstwa na kolację. Rzecz działa się bowiem w Périgord, enklawie na południu Francji znanej z wiosek o nazwach kończących się na -ac, gdzie większość domów z osobliwie stromym dachem zaludniają od dawna angielscy letnicy, a nie miejscowi chłopi. Nieliczni pozostali zajmują się pozyskiwaniem trzech miejscowych bogactw naturalnych: orzecha włoskiego, czarnej trufli i foie gras.

Kwestię pasztetu, owianego złą legendą z racji procederu przymusowego karmienia ptaków...

5859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]