Reklama

Ładowanie...

Spójrz w oczy

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Dwieście gęsi otoczyło mnie pierzastą ciżbą. Szarobeżowe, z głowami jak obrotowe peryskopy na długich szyjach.
Emilia Bravo
N

Niby tworzyły zbitą masę, ale przy bliskim oglądzie znać było, że każda tkwi w tej sytuacji osobno, różnie się zachowując, ciekawie, trwożliwie, agresywnie czy obojętnie. Tych agresywnych było zresztą niewiele, wbrew przestrogom udzielanym mi w dzieciństwie: „nie podchodź, bo udziobią!”. Może to była specjalna rasa albo dostawały do karmy jakiś dodatek na wyluzowanie, żeby nie zrazić klientów przybyłych do gospodarstwa na kolację. Rzecz działa się bowiem w Périgord, enklawie na południu Francji znanej z wiosek o nazwach kończących się na -ac, gdzie większość domów z osobliwie stromym dachem zaludniają od dawna angielscy letnicy, a nie miejscowi chłopi. Nieliczni pozostali zajmują się pozyskiwaniem trzech miejscowych bogactw naturalnych: orzecha włoskiego, czarnej trufli i foie gras.

Kwestię pasztetu, owianego złą legendą z racji procederu przymusowego karmienia ptaków...

5859

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]