Reklama

Żeby lekarz szedł za pacjentem

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Nasza psychiatria potrzebuje kuracji uzdrawiającej. Pomysły reform od lat pozostają w sferze pobożnych życzeń i w głowach pasjonatów.
P

Polską psychiatrią nadal rządzą dwa magiczne pojęcia: łóżko i osobodzień. Im więcej łóżek na oddziale (wskazane jest stuprocentowe obłożenie przez cały rok), tym większy kontrakt.

Im więcej osobodni (stawki różnią się w poszczególnych województwach, ale za średnią można przyjąć kwotę 140 zł), tym większa szansa, że Narodowy Fundusz Zdrowia zagwarantuje na kolejny rok pieniądze, zbyt małe, żeby godnie leczyć i pracować, ale zbyt duże, żeby zamknąć szpital na kłódkę i oddalić się do innych zajęć.

System finansowania nadal premiuje model szkodliwy dla części pacjentów - wielki szpital, odkurzacz, który zasysa wszystkie przypadki z regionu, a po zaleczeniu wypluwa na zewnątrz, tracąc kontakt z pacjentem do kolejnego pobytu. Na tych samych oddziałach lądują stany ostre i ci, którzy w szpitalu w ogóle nie powinni się znaleźć. Wielki szpital jest...

19875

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]