Reklama

Ładowanie...

Zamach niedzielny

08.09.2021
Czyta się kilka minut
W Gwinei komandosi obalili prezydenta, którego rządów mieli strzec. „Żołnierz ma bronić ojczyzny” – oznajmił przywódca zamachowców. – Jeśli elity zaczynają uciskać lud, wojsko jest po to, by swojemu ludowi przywrócić wolność”.
Podpułkownik Mamadi Doumbouya, przywódca zamachu stanu, przybywa do Pałacu Ludowego w Konakri, przed spotkaniem z ministrami byłego prezydenta Gwinei , Alfy Conde. 6 września 2021 r. / FOT. CELLOU BINANI/AFP/East News
W

W pierwszą niedzielę września mieszkańców gwinejskiej stolicy, Konakri, obudziła gwałtowna kanonada. Strzały dobiegały z dzielnicy Kaloum, w której znajduje się pałac prezydencki Sekoutoureya (od imienia pierwszego prezydenta Ahmeda Sekou Toure) i większość najważniejszych urzędów. Ulice opustoszały, a na ulicach i wiaduktach pojawiły się wojskowe patrole.

Przed południem w internecie pojawił się nagrany telefonem komórkowym film pokazujący prezydenta Alphę Condé w otoczeniu sześciu żołnierzy w polowych mundurach. Nadąsany prezydent, bosy, w dżinsach i rozchełstanej koszuli, rozparty na kanapie, nie odzywa się ani słowem, gdy jeden z żołnierzy pyta go, czy jest dobrze traktowany.

Wkrótce rozeszły się plotki, że żołnierze są komandosami z Ugrupowania Wojsk Specjalnych z garnizonu z miasteczka Forecariah, położonego jakieś sto kilometrów od Konakri, i że przybyli do...

9396

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]