Reklama

Zaklęty krąg

Zaklęty krąg

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Ś

Świetna, mocna powieść o przemocy na francuskiej, robotniczej prowincji. Louis przyznaje się, że podstawę dla jego pisarstwa wyznaczają obserwacje socjologiczne Didiera Eribona, ale w swojej debiutanckiej powieści wychodzi daleko poza problem robotniczego awansu społecznego: jego bohater, młody homoseksualista, jest sekowany przez otoczenie. Nie ma co liczyć na pomoc rodziny, która wstydzi się jego „babskości”. Najważniejszym tematem jest tu właśnie dorastanie ­Eddy’ego, ale w tle rysuje się bardzo rozbudowane studium przemocy społecznej i rodzinnej, powszechnie stosowanej i chwalonej, uz anej za kryterium męskości. Louis obserwuje transfer zachowań agresywnych: pijany dziadek leje swoje dzieci, pijany ojciec walczy pod knajpą z kolegami, bracia biją się między sobą. Z tego zaklętego kręgu nie ma ucieczki. Nagle okazuje się, że Pikardia przełomu XX i XXI wieku niewiele różni się od Normandii Zoli z wieku XIX. ©

Édouard Louis KONIEC Z EDDYM, przeł. Joanna Polachowska, Pauza, Warszawa 2019

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]