Reklama

Zagadka małpiego języka

Zagadka małpiego języka

05.03.2017
Czy w naturalnym środowisku szympansy i goryle posługują się językiem? Zaledwie kilka lat temu żaden badacz nie odważyłby się tego przyznać.
Richard Lynch Garner z szympansicą, okolice rzeki Ogawaii, Afryka Środkowa. Rysunek z 1894 r. Fot. The Granger Collection / GETTY IMAGES
P

Pod koniec XIX wieku amerykański zoolog Richard Lynch Garner postanowił wyruszyć do Afryki, by podsłuchiwać i podpatrywać goryle oraz szympansy. Miał nadzieję, że dzięki obserwacjom prowadzonym w naturalnym środowisku tych zwierząt uda mu się zrozumieć małpią mowę oraz znaczenie wykonywanych przez nie gestów. Garner przybył do Gabonu, udał się w głąb kontynentu i w pobliżu jeziora otoczonego dżunglą zbudował niewielką klatkę z metalu i drewna. Nazwał ją szumnie Fort Gorilla.

Mieszkał w niej cztery miesiące, dzień w dzień oddając się uważnym obserwacjom. Nie licząc chłopca z pobliskiej osady, który czasem mu usługiwał, przez cały ten czas jego jedynym stałym towarzyszem był młodociany szympans o imieniu Moses, zajmujący własny kawałek podłogi Fortu Gorilla.

 „Nie należy mnie posądzać o próżność – pisał w wydanej po powrocie do cywilizacji książce „Gorillas and...

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Robin Dunbar, Kasper Kalinowski
Michał Kuźmiński, Mark Miodownik
Łukasz Kwiatek, Kinga Wołoszyn

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]