Reklama

Ładowanie...

Żaby, które niewidzialność mają we krwi

Żaby, które niewidzialność mają we krwi

09.01.2023
Czyta się kilka minut
Hyalinobatrachium fleischmanni za dnia potrafią zakamuflować się w otoczeniu, gdyż odbijają większość padającego na nie światła.
DANTE FENOLIO / BE&W
T

To rzadka umiejętność u kręgowców, u których wiele światła pochłaniają czerwone krwinki. Szklane żaby rozwiązały ten problem w nowatorski sposób: w czasie snu nawet 89 proc. ich czerwonych krwinek zostaje zassanych do krystalicznych struktur w wątrobie, dzięki czemu stają się o dwie trzecie bardziej przezroczyste. U wielu organizmów tak gęsto upakowane krwinki posklejałyby się ze sobą, dlatego autorzy odkrycia twierdzą, że poznanie leżącego u podstaw tego zjawiska mechanizmu może pomóc w opracowaniu leków przeciwzakrzepowych. ©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Szklane żaby ”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]