Reklama

Wyjście z azylu

Wyjście z azylu

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Niewielu intelektualistów komentuje dziś na bieżąco rozgrywające się na naszych oczach wydarzenia; normą staje się spojrzenie zdystansowane. Zmarła w ubiegły wtorek Susan Sontag świadomie podejmowała ryzyko postawy zgoła odmiennej, stąd zaskakujące niekiedy uproszczenia niektórych jej sądów, służące za argumenty rzeszom jej przeciwników.
T

Trudno znaleźć wśród jej współczesnych, a tym bardziej wśród przedstawicieli młodszych roczników, postać równie wszechstronną, łączącą temperament (lewicowej) publicystki z postawą (arystokratycznej) estetki, godzącą działalność polityczną z pogłębioną refleksją nad kulturą i z własną twórczością literacką, filmową i teatralną. A jednocześnie osobę gotową do wyjścia z azylu, jakim są dla intelektualisty ściany gabinetu czy mury uczelni, by naocznie poznawać mechanizmy współczesnego świata i pełnić niewdzięczną rolę publicznego sumienia swoich czasów. Ta maksymalistyczna postawa, widoczna jeszcze u Sartre’a czy w innym wydaniu u Hannah Arendt, jest już dzisiaj wyraźnie niemodna bądź zwyczajnie niemożliwa.

Francuzi i kontrkultura

Wyrosły z ideałów lewicy wymóg aktywnego uczestnictwa w komentowanej rzeczywistości ma w przypadku...

11742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]