Reklama

Ładowanie...

Wszystko oszczędzasz

04.07.2011
Czyta się kilka minut
15. Niedziela Zwykła
K

Kłopot z chwastem w przypowieści o człowieku, który posiał dobre nasienie na swojej roli, polega na tym, że przez pewien czas - od wykiełkowania aż do wykłoszenia - jest on łudząco podobny do pszenicy. Podobnie rzecz się ma z latającymi ptakami. W przypowieści nie chodzi o skrzydlate, upierzone stworzenia, ale prawdopodobnie o złoczyńców. Ziarnko gorczycy i roślina zeń wyrastająca to również nie drzewo, ale jarzyna. Następnie drożdże, zakwas, zaczyn, jeśli jeszcze wiemy, co oznaczają te nazwy, to kojarzymy je z chrupiącymi bułeczkami i puszystym chlebem, a tymczasem w Biblii mogą one symbolizować zło. Te trzy przypowieści mówią, że świat jest mieszaniną pszenicy i chwastu, kąkolu. Owszem, jest on rozrośniętym drzewem, ale w jego gałęziach gnieżdżą się nie tylko gołębie i słowiki. Świat jest również przaśnym, świątecznym, wielkanocnym ciastem, ale zmieszanym z chlebem na...

3245

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]