Reklama

Wszystko jest możliwe

Wszystko jest możliwe

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Skłonność do masochistycznego deprecjonowania własnej przeszłości nie jest w narodzie tak powszechna, jak można by wnioskować z publicznej debaty.
O

Obchody dwudziestolecia powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego stały się dla Polaków powodem do - jeśli nie oczyszczenia, to - przewietrzenia pamięci. Mimo różnic, napięć i wrogości wszystkie liczące się w Polsce polityczne środowiska uznały (niektóre nie bez oporów - odnotujmy to dla ścisłości) wielkość dokonań tego "najlepszego rządu dwudziestolecia". A ponieważ skłonność do masochistycznego deprecjonowania własnej przeszłości nie jest w narodzie tak powszechna, jak można by wnioskować z publicznej debaty, obchody dwudziestolecia nieco oczyściły atmosferę. Przypuszczam, że dla wielu Polaków były wręcz źródłem radości.

Pamięć ludzka jest zawodna. Dlatego potrzebne było przypomnienie tego, co w sejmowym przemówieniu podsumował Premier Mazowiecki. Stwierdził mianowicie, że rok 1989 "jest wielkim dodaniem do naszego dziedzictwa, dziedzictwa naszych męczenników...

3409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]