Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski – reporter, pisarz, były korespondent wojenny. W roku 1984 ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, a w związku z nim – obowiązku uczęszczania na wszystkie zajęcia, wybrał indywidualny tok nauki. Wtedy trafił na afrykanistykę – ten kontynent wzbudził jego zaciekawienie już w dzieciństwie, kiedy na zakończenie szkoły podstawowej dostał w prezencie „49 opowiadań” Ernesta Hemingwaya. Wkrótce zaczął podróżować w tamte strony.
 /
/

Dzięki swoim wyjazdom zyskał pełniejszy obraz Afryki, dużo bardziej złożony od tego obecnego w głowach Europejczyków. Wtedy również zafascynował go Ryszard Kapuściński, który na zawsze pozostał jego reporterskim wzorem.

Po studiach Jagielski krótko pracował w telewizji. W latach 1986-1991 był dziennika-rzem Polskiej Agencji Prasowej. Wtedy, z racji braku zainteresowania przełożonych tematami afrykańskimi, zajął się Kaukazem i Azją Środkową. Następnie do 2012 roku pracował w dziale zagranicznym „Gazety Wyborczej”. W 1993, po zabójstwie w RPA Chrisa Haniego przez polskiego imigranta, Janusza Walusia, został po raz pierwszy wysłany do Afryki jako reporter.

Reportaże Wojciecha Jagielskiego

1994 roku ukazał się zbiór jego reportaży o Kaukazie pt. „Dobre miejsce do umiera-nia”, zawierający przedmowę autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, który bardzo wysoko oce-niał książkę, podobnie jak wydaną w 2002 roku „Modlitwę o deszcz”, dotyczącą wojny w Afganistanie.

W 2012 roku Jagielski wrócił do współpracy z PAP. Od 2017 jest natomiast członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Współpracuje również z BBC i „Le Monde”

W dorobku reportera, poza wyżej wymienionymi, znajdują się książki: „Wieże z ka-mienia”, „Nocni wędrowcy” (uważana najwybitniejszą spośród jego publikacji), „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”, „Wszystkie wojny Lary” oraz „Na Wschód od Zachodu”.

Nagrody Wojciecha Jagielskiego

Jagielski jest laureatem wielu nagród, w tymnagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagrody im. księdza Józefa Tischnera, Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (obie otrzymał za „Modlitwę o deszcz”, 2003) czy Studenckiej Nagrody Dziennikar-skiej MediaTory (kilkakrotnie). Zyskiwał też nominacje do Nagrody Literackiej Nike (za „Modlitwę o deszcz” w 2003 oraz za „Nocnych wędrowców” w 2010), Nagrody im. Ryszar-da Kapuścińskiego czy Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (obie za „Wszystkie wojny Lary” w 2015). Ponadto, został uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz Odznaką „Bene Merito”.

Strona świata - serwis Wojciecha Jagielskiego

Dwa razy w tygodniu Wojciech Jagielski publikuje artykuły o krajach, z których doniesienia nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Wszystkie teksty z cyklu „Strona świata” dostępne są za darmo i mogą je Państwo znaleźć pod tym adresem

Inne artykuły i reportaże Jagielskiego, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu naszego Autora - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]