Reklama

Włochy

Włochy

29.06.2003
Czyta się kilka minut
1 lipca Włochy przejmą po Grecji przewodnictwo w Unii Europejskiej
W

Włochy (Italia, Republika Włoska, Repubblica Italiana) leżą w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim, nad Morzem Śródziemnym oraz Morzami: Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim. Obejmują również wyspy: Sycylię, Sardynię, a także: Liparyjskie, Poncjańskie, Toskańskie i Pelagijskie. Graniczą na zachodzie z Francją, na północy ze Szwajcarią i Austrią, na wschodzie ze Słowenią. Na terytorium Włoch znajdują się dwa państwa: San Marino i Watykan, do Włoch należy również mała enklawa Campione w Szwajcarii. Powierzchnia kraju: 301,3 tys. km2. Stolicą Włoch jest Rzym (2,6 mln mieszkańców, zespół miejski 3,8 mln).
Ludność. 57,6 mln mieszkańców (2000 r.). Średnia gęstość zaludnienia: 191 osób/km2. Przyrost naturalny: - 0,86%o (2000 r.). Analfabetyzm: 2%. Skład etniczny: Włosi (94,1%), Sardyńczycy (2,7%), Retoromanie (1,3%), ponadto Tyrolczycy, Słoweńcy, Albańczycy i Francuzi. Wyznania: katolicy (83,2%), protestanci (1%), bezwyznaniowcy (16,2%). Średnia długość życia: mężczyźni 75 lat, kobiety 82 lata

Klimat śródziemnomorski. W górach silnie zaznaczona piętrowość klimatu i środowiska. Okres letni gorący i suchy, zimy chłodne i wilgotne, z dużymi opadami deszczu, w górach śniegu. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy wynoszą: w styczniu 7OC i 76mm, w lipcu 25OC i 14 mm. Średnia roczna opadów na terytorium kraju od 500 mm (Sardynia, Sycylia) do 3000 mm (Alpy). W okresie letnim pojawia się ciepły i suchy wiatr -sirocco.

Ustrój polityczny. Republika z dwuizbowym parlamentem (pięcioletnia kadencja) - Izbą Deputowanych z 630. miejscami i Senatem z 315. miejscami. Głową państwa jest prezydent wybierany przez cały parlament na 7 lat.

Gospodarka. Podstawą gospodarki jest przemysł i usługi. Eksploatuje się ropę naftową i gaz ziemny oraz złoża rud cynku, ołowiu, rtęci, boksytów, siarki, soli kamiennej, a także marmurów i materiałów budowlanych. Produkcja środków transportu. Rozwinięty przemysł samochodowy (Fiat, Alfa Romeo), stoczniowy, metalowy, elektroniczny, petrochemiczny, metalurgiczny, włókienniczy, odzieżowy, skórzany, spożywczy (makarony, wina, oliwa). Ważnym działem gospodarki Włoch jest turystyka
Rolnictwo. Użytki rolne stanowią 57% powierzchni kraju. Uprawia się: pszenicę, kukurydzę, ryż, winorośl (1. miejsce na świecie w zbiorach), oliwki (2. miejsce), owoce cytrusowe, migdałowce, rośliny strączkowe, warzywa (głównie pomidory), tytoń, kwiaty. Ponadto hodowla bydła, owiec, trzody chlewnej, drobiu. Rybołówstwo.

Dochód narodowy: 21 400 USD na mieszkańca (1999).
Inflacja: 1,7%. (1999).
Zadłużenie zagraniczne: 45 mld USD (1996).
Struktura zatrudnienia: usługi - 67%, przemysł - 27%, rolnictwo - 6%.
Handel zagraniczny: eksportuje się głównie maszyny i samochody (32%), tekstylia (17%), produkty chemiczne (10%) do Niemiec (20%), Francji (15%) i USA (7%). Importuje się maszyny i pojazdy (26%), produkty chemiczne (15%), surowce (9%) z Niemiec (22%), Francji (15%) i Holandii (6%).
Obroty w handlu z zagranicą - eksport: 242,6 mld USD, import: 206,9 mld USD (1998).
 


PRZYDATNE STRONY W INTERNECIE:

www.enit.pl - strona turystyczno-krajoznawcza w języku polskim

www.ice.pl - strona Włoskiej Izby Handlowej

www.italianembassy.pl - strona Ambasady Włoch www.iic.pl - strona Włoskiego Instytutu Kultury

www.esteri.it - strona włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

www.bibliowin.it/iic/iicr - katalog Biblioteki Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie

www.alice.it - książki, płyty, nowości wydawnicze itp. www.quirinale.it - historia, hymn, flaga itp. o Włoszech

www.istitutopolacco.pl - strona Polskiego Instytutu w Rzymie

www.ostellionline.org - strona z hotelami i schroniskami we Włoszech
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]