Reklama

Wirtualny klerykalizm

Wirtualny klerykalizm

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Leibniz zapewnia, że nasz świat jest jedynym możliwym i najdoskonalszym z możliwych do pomyślenia.
T

To pocieszające, zwłaszcza w czasach, kiedy wydaje się, że ten świat to jedno wielkie nieporozumienie. Trudno się jednak dziwić młodym, zamkniętym w mieszkaniach, gdy mówią, że nic gorszego spotkać ich już nie może. Dziadkowie i rodzice wiedzą, że może. To dlatego Franciszek, będąc w Polsce, zachęcał: „Wy, którzy cierpieliście z powodu komunizmu, ateizmu, o tym wiecie: to dziadkowie i babcie zachowywali i przekazywali wiarę. Dziadkowie mają pamięć ludu, mają pamięć wiary, pamięć Kościoła. Nie można odrzucać dziadków!”. I odwrotnie, nie tylko nie można odrzucać młodych, ale trzeba umieć pomagać im zrozumieć ten świat. Najlepszy tylko dlatego, że tylko taki mamy.

Młodzi mają prawo być przerażeni odkryciem, że świat ma też ciemną stronę. Przecież cokolwiek by człowiek tknął, wszystko jest nadgryzione przez brak i śmierć, i to w dwojaki sposób. Wiosna, życie rozkwita, ale jego...

2901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]