Reklama

Winnica Turnau

Winnica Turnau

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Krakowska rodzina założyła dwudziestohektarową winnicę. W tym roku zakorkują kilkadziesiąt tysięcy butelek.
Od lewej: Zbigniew Turnau, Jacek Turnau, Grzegorz Turnau, Tomasz Kasicki w Baniewicach Fot. Anna Gibała
N

Niedawno jeden z właścicieli znanego i uznanego libańskiego wina Château Ksara poszukiwał w Polsce ziemi pod winnice i winiarnię. Mógł kupić ledwie cztery hektary, prawo na więcej nie zezwalało; jeśli się nie zniechęci, może wejdzie w jakieś joint venture. Życzmy mu powodzenia, lecz jak na razie doceńmy jego przekonanie: że oto Polska stała się niepostrzeżenie krajem na poły winiarskim, wartym poważnych inwestycji. Na poły, na małą skalę, tak jakby, co nieco.

Nie można mówić o gwałtownej zmianie, o nagłym odkryciu, o cudzie przyszłości, lecz faktem jest, że z całkiem hobbystycznej działalności paru winiarskich fanatyków-amatorów sprzed lat wyrosły projekty jak najbardziej profesjonalne, zakrojone na dużą skalę i – po prostu – na zysk. Finansowy jak najbardziej, lecz i duchowy, gdyż jesteśmy tu wśród dzieł wykoncypowanych nie przez holdingowy sztab do spraw innowacji i...

7018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jako konsument wina jestem zmęczony winami wytrawnymi (tę fascynację mam już za sobą). Jako mikrowiniarz(parę krzewów) wiem, że kluczem do polskiego wina jest równowaga słodyczy i kwasu, wina wytrawne nie mają u nas (a przynajmniej u mnie) sensu. Odstręcza mnie też przemysłowa produkcja z nowego świata (z założenia nie kupuję). Więc jak czytam taki artykuł to jestem pewny, że rodzina Turnau'ów osiągnie winiarski sukces! Powodzenia i czekam na pierwsze butelki!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]