Reklama

Wieża z kości słoniowej

Wieża z kości słoniowej

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Pilvikki Kause, fińska dziennikarka: Przywódca "Prawdziwych Finów" Timo Soini nie przejmuje się polityczną poprawnością. Okazuje się, że wielu Finom się to podoba. Rozmawiała Patrycja Bukalska
P

Patrycja Bukalska: Mówi się, że wybory parlamentarne w Finlandii w niedzielę 17 kwietnia są najważniejsze od wielu lat. Dlaczego?

Pilvikki Kause: To najważniejsze wybory od czasu wstąpienia Finlandii do Unii Europejskiej w 1995 r. Główne pytanie brzmi, jak duże zwycięstwo odniesie nowa partia populistyczna "Prawdziwych Finów": czy zdobędą tylko tyle głosów, że jedynie wejdą do rządu, czy może tak duże, że ich przewodniczący Timo Soini zostanie premierem. Tak czy inaczej, ich głównymi partnerami będzie Partia Centrum obecnej pani premier Mari Kiviniemi i partia konserwatywna kierowana przez Jyrki Katainen. One zapewne stworzą rząd.

"Prawdziwi Finowie" mają krótki rodowód. Jak wyjaśnić fenomen ich popularności?

Cztery lata temu zdobyli tylko pięć mandatów, poparcie dla nich wynosiło...

4232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]