Reklama

Ładowanie...

Wietnamski szlak

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Przemyt ludzi przez wschodnią granicę nie zaczął się latem. Polska od dawna pełni funkcję ważnego węzła przerzutowego ofiar handlu ludźmi.
Zatrzymanie przez policję na trasie S8 busa przewożącego migrantów. Wieś Sikory-Piotrowięta, woj. podlaskie. 29 października 2021 r. MICHAŁ KOŚĆ / FORUM
P

Przepraszam, mamo. Moja podróż za granicę się nie powiodła. Bardzo cię kocham! Umieram, nie mogę oddychać” – napisała 26-letnia Pham Thi Tra My tuż przed śmiercią. 23 października 2019 r. jej ciało znaleziono razem z 38 innymi Wietnamczykami w naczepie ciężarówki zaparkowanej w Essex w Wielkiej Brytanii. Pasażerowie zmarli z przegrzania i braku tlenu. Wśród ofiar było dziesięcioro nastolatków.

Tragedia ta wstrząsnęła Europą. Teraz, po trwającym dwa lata śledztwie, przed sądem w Brugii ruszył proces prawdopodobnych organizatorów przerzutu. Temat był szeroko komentowany od Berlina po Londyn, ale w Warszawie nie wzbudził emocji. Szkoda, bo to właśnie Polska jest jednym z kluczowych ogniw przemytniczego szlaku i wiele wskazuje na to, że ofiary znalezione w Essex zaliczyły przystanek właśnie u nas. Polski rząd, strojący się dziś w piórka obrońców Europy przed zalewem migrantów,...

10383

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]