Reklama

Walka o wodę

w cyklu STRONA ŚWIATA
24.07.2021
Czyta się kilka minut
W irańskim Chuzestanie zabrakło wody i prądu. Jego mieszkańcy wszczęli rozruchy, w których zginęło już siedem osób.
Irański Chuzestan, 2019 r. Fot. Arash Khamooshi/Polaris Images/East News
L

Latem w Iranie zawsze panują trudne do zniesienia upały. Najgoręcej bywało na południu kraju, gdzie temperatury potrafiły przekraczać 40°C. Tak upalnego lata jak tegoroczne nie było jednak od dawna. Ponad 40-stopniowe upały panują w stołecznym Teheranie, położonym w chłodniejszej, północnej części kraju. Na południu jest o 10°C goręcej.

Skwar w Chuzestanie

Co więcej, w Iranie od kilku lat utrzymuje się najgorsza od pół wieku susza, a w tym roku deszczu spadło tam jeszcze o połowę mniej niż w zeszłym. W najgorętszym Chuzestanie życie stało się udręką. Upały i susza, burze piaskowe przyganiane wiatrem z Iraku i Arabii Saudyjskiej oraz postępujące wskutek zaniedbania władz zasolenie miejscowych wód już dawno przemieniły tę niegdyś żyzną, zieloną krainę, w której kwitły uprawy trzciny cukrowej, pszenicy i owsa, a także rybołówstwo, w martwą pustynię, na której wydobywa...

10010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]