Reklama

Wajechi

Wajechi

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 47, 28 - 50, 26
O

Ostatnia część Księgi Rodzaju zaczyna się od słów: "I żył", ale mowa jest w niej o śmierci Jakuba i jego syna Józefa. Jakub prosi, by go pochować w jaskini Machpela ze swoimi ojcami. Z kolei Józef zobowiązuje potomnych, by jego szczątki doczesne zabrano z Egiptu, gdy lud Izraela będzie ziemie te opuszczał.

Mojżesz po setkach lat posłusznie szukał trumny, w której pochowano syna Jakuba. Pewien midrasz tak opowiada tę historię. "Nadszedł czas zbawienia, a Mojżesz przez trzy dni i noce poszukiwał trumny, bo nie można było wyjść bez Józefa. Gdy był już wyjątkowo niespokojny, spotkał pewną kobietę, która mu powiedziała: »chodź ze mną, a pokażę ci miejsce, gdzie trumna jest ukryta«. Podeszli do strumienia, a ona mu rzekła: »cudotwórcy i magicy zrobili taką trumnę, by nie można było jej odnaleźć. A nie mogąc jej odnaleźć, Żydzi nie będą mogli wyjść z Egiptu«. Mojsze...

4804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]