Reklama

W świetle pożogi

W świetle pożogi

24.06.2013
Czyta się kilka minut
„Po obozie Bóg stał mi się bliższy”. „Nie wierzę w nic” – pisali po 1945 r. polscy więźniowie kacetów. Przez prawie 70 lat ich świadectwa leżały w ukryciu.
R

Rodowód tego zbiorowego świadectwa jest „Tygodnikowy”: jesienią 1945 r. najpierw właśnie na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a potem także innych pism ks. Konstanty Michalski ogłosił ankietę skierowaną „do byłych więźniów politycznych z czasów okupacji niemieckiej”. Michalski – wybitny historyk filozofii, profesor i były rektor UJ – zadał w niej pięć pytań:
„1. Co najwięcej w obozie i w więzieniu trzymało? 2. Co mnie tam najwięcej bolało i dręczyło? 3. Czy tam odczułem dla kogoś głębszy szacunek i dlaczego? 4. Czy poza zajęciami przymusowymi i wbrew zakazom robiłem coś, lub działałem z własnej inicjatywy albo w porozumieniu z towarzyszami? 5. Czy w tym czasie pogłębiłem lub zmieniłem pogląd na jakieś ważne zagadnienie życia?”.
Pytania – choć mogą wydać się sformułowane nieporadnie – w istocie dotyczą kwestii, jakimi ciągle się zajmujemy, badając doświadczenia ludzi, dla...

8515

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]