Reklama

W perspektywie przyszłości

W perspektywie przyszłości

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Powiedzieć, że Benedykt XVI zaskoczył, to już banał. Papież nie przyjechał zaskakiwać. Przyjechał jako sługa Ewangelii, przejęty wiarą, o której wie, że chociaż kultywowana w bezpiecznym, tradycyjnie katolickim środowisku, bywa wystawiana na próbę kryzysu. Tego słowa nie trzeba się bać.
fot. Ł. Trzciński - visavis.pl
I

Inni bowiem byliśmy przed pielgrzymką papieża do Polski, inni zostajemy po niej. To, co stało się z nami w 1979 r., teraz się oczywiście nie powtórzyło - ale uwydatniło. Patetycznie można by powiedzieć, że pojawił się wśród nas Jozue, który po śmierci Mojżesza i Aarona, czyli kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II, podjął się wprowadzenia nas do Ziemi Obiecanej, której pierwsze owoce już spożyliśmy.

***

Nie zrozumiemy przesłania Benedykta XVI, jeśli nie wrócimy do jego teologii. Joseph Ratzinger opisywał wiarę w potrójnym paradygmacie: nawrócenia, czyli metanoi, poznania i praxis, oraz zaufania i radości. Był i jest chrześcijaninem przekonanym, że "to, co ocali chrześcijaństwo, to nie ideologia adaptacji i pochlebianie różnorakim królestwom tego świata, ale prorocka odwaga". Ta perspektywa teologiczna pozwala dobrze uchwycić...

9303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]