Reklama

Uwagi o relatywizmie

Uwagi o relatywizmie

11.08.2006
Czyta się kilka minut
Widmo relatywizmu krąży po Europie. Jak ktoś mówi, że zależy mu na własnym zdaniu i nie chce, żeby ktoś za niego decydował i mówił mu, co ma myśleć, to zaraz go nazwą relatywistą. Obelga "ty relatywisto" zastąpiła w niektórych kręgach inne, zbyt już wyświechtane przezwiska, jak "ty heglisto" czy "ty idealisto transcendentalny". Na początku wieku, gdy rosyjski filozof Szestow pisał o braku zakorzenienia w świecie, młodzi ludzie straszyli swoich nazbyt mieszczańskich rodziców: "będę się puszczać i czytać Szestowa". Dzisiaj właściwie nie ma już co czytać, więc można się tylko puszczać, co dla wielu oznacza wprowadzenie do niebezpiecznej sztuki relatywizmu.
W

W jednym z ostatnich numerów "Europy" profesor Andrzej Szahaj postanowił w artykule "Relatywizm i fundamentalizm" oswoić relatywizm, proponując koncepcję "rozsądnego etnocentryzmu". Pogląd ten głosi, że nie możemy wyjść z własnej skóry, żeby świat osądzać, ale z tego nie wynika wcale, że nasza skóra lepsza od innych. Ale głosi też, że nie ma co się oszukiwać: jak ktoś jest durny, to trzeba mu to powiedzieć, a jeszcze lepiej byłoby, żeby durny być przestał. Jak ktoś jest durny, to powiedzieć mu o tym jest nawet moim psim obowiązkiem. Czy z tego ma wynikać, że czuję się lepszy od niego? Boże uchowaj! Owszem, jestem od niego mądrzejszy, ale żeby zaraz lepszy? Profesor Szahaj powiada, że nie możemy wpadać w bezkrytyczne samouwielbienie. Owszem, zgadzam się. Od dawna głoszę pogląd, że jedynym rozwiązaniem godnym współczesnego mężczyzny jest samouwielbienie krytyczne. Polega ono...

6906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]