Reklama

Uwaga, znów czarni?

Uwaga, znów czarni?

02.08.2011
Czyta się kilka minut
Badania nie tyle informują, czy rzeczywiście Kościół w Polsce jest, czy nie jest, zaangażowany politycznie, ile odzwierciedlają stan zbiorowej świadomości. A własnie zbiorowa świadomość interesuje polityków sondażowych.
W

Ważne i aktualne ze względu na zbliżające się wybory pytanie, czy i w jaki sposób walczące o głosy partie używają w owej walce Kościoła, eksponując swoją prokościelność, albo - wprost przeciwnie - antyklerykalizm, prowokuje pytanie następne, o meritum: czy istotnie w Polsce Kościół jest siłą znaczącą i zaangażowaną w to, co się w naszym życiu politycznym dzieje?

W czasach Polski Ludowej obowiązywał aksjomat, że samodzielny wstęp na obszar polityki jest dla Kościoła niestosowny i wzbroniony. Ta odgórnie narzucona zasada w jakiejś mierze ukształtowała nasze myślenie. W 1981 r. warszawski taksówkarz, który wiózł mnie z pogrzebu kard. Wyszyńskiego, na uwagę, że zmarły był postacią wielką, wzruszył ramionami i burknął, że tej opinii nie podziela, bo Prymas za bardzo się mieszał do polityki.

Takie myślenie pozostało. W przeprowadzonym przez firmę...

4090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]