Reklama

Ucieczka od legendy

Ucieczka od legendy

06.05.2008
Czyta się kilka minut
W dokumentalnej historii romskiego wirtuoza gitary odnaleźć można przypowieść o człowieku, który z całych sił próbuje odbić się od dna.
Jimmy Rosenberg / HBO2
J

Jimmy Rosenberg zaliczył w swoim niedługim życiu i klinikę psychiatryczną, i więzienie. Uzależniony od heroiny, nie znalazł oparcia w ojcu, który akurat odsiadywał wyrok. Wielopokoleniowa rodzina, żyjąca w zgranej romskiej wspólnocie poza strukturami holenderskiego społeczeństwa, jest dzisiaj w rozsypce. Ze starych nagrań i fotografii spoglądają na nas niegdysiejsi zdobywcy świata. Jimmy miał być drugim Django Reinhardtem. Mając 9 lat, dawał profesjonalne koncerty, kilka lat później podpisał milionowy kontrakt z wytwórnią Sony. Wydawał i rozdawał pieniądze garściami. Niedługo potem stracił wszystko.

"Człowiek nie zna ograniczeń" - mówi do nas wytatuowany ojciec Jimmy’ego, który kiedyś zamordował własnego zięcia, by ratować maltretowaną córkę i wnuczki. Krewki temperament nieraz dawał o sobie znać w rodzinie Rosenbergów. Słychać go doskonale w niezrównanych...

2501

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]