Reklama

Tysiąc ekshumacji rocznie

Tysiąc ekshumacji rocznie

16.05.2007
Czyta się kilka minut
PATRYCJA BUKALSKA: - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa współpracuje z Ministerstwem Kultury w przygotowaniu projektu ustawy o miejscach pamięci. Po co ta ustawa?
A

ANDRZEJ PRZEWOŹNIK: - Ma ona objąć tę sferę pamięci narodowej, która dotyczy grobów, cmentarzy wojennych, miejsc pamięci, polskich i obcych, i to zarówno tych znajdujących się na terenie Polski, jak również rozsianych po całym świecie. Dziś nie ma całościowej regulacji. Pierwsze podejście w 2000 r. zakończyło się niepowodzeniem, emocje polityczne spowodowały, że projekt przepadł w Sejmie. Ustawa dotyczy wielu kwestii, m.in. ochrony cmentarzy i miejsc pamięci, ich ustanawiania, ewidencji, opieki itd.

- Dotąd ustawy tego nie obejmowały?

- Nie. Obowiązująca Ustawa o ROPWiM została uchwalona w 1988 r., obejmuje zaledwie kilka artykułów i nie przystaje do współczesnych realiów. Pierwszy krok zrobiliśmy w czerwcu 2006 r., kiedy doprowadziliśmy do nowelizacji ustawy o grobach i cmentarzach wojennych. Po raz pierwszy do ustawy tej została wniesiona...

12935

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]