Reklama

Twardy orzech

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Do pojednania lefebrystów z Kościołem droga daleka. A wydarzenia ostatnich miesięcy każą spytać, czy ci pierwsi w ogóle w nią wyruszyli.
1

14 września do Watykanu przyjechał na kolejną turę rozmów o pojednaniu przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Wcześniej podczas konferencji swojej wspólnoty w francuskim Saint-Malo według niektórych mediów miał stwierdzić, że Bractwo nigdy nie zaakceptuje nauczania Soboru Watykańskiego II.

Fellay wyraził się wprawdzie bardzo niejasno, ale nie aż tak radykalnie. Powiedział, że "choć ze strony Rzymu głównym celem rozmów jest uznanie przez Bractwo św. Piusa X Soboru Watykańskiego II, dyskusje były bardzo jasne i pokazały, że nie zamierzamy podejmować tej kwestii". Biskup chciał w ten sposób podkreślić, że na lefebrystów Stolica Apostolska wywiera silną presję, aby w zamian za przyznanie im misji kanonicznej (mówi się o możliwości utworzenia tzw. prałatury personalnej na wzór Opus Dei albo ordynariatu apostolskiego, jak dla anglikanów...

3840

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]