Reklama

Tu było kino

Tu było kino

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Protestują filmowcy, krytycy, studenci. Sekunduje im Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej.
B

Bezprawne odwołanie przez ministra Glińskiego dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki można uznać za początek wielkiej czystki we władzach kinematografii. A zarazem ideową deklarację, czym ma być Instytut.

Niefortunny list „szkalujący Polskę”, wysłany z PISF do prezesa Motion Picture Association of America, był oczywiście pretekstem, choć rzeczywistość za chwilę może potwierdzić jego zawartość: o polskiej kulturze filmowej będą decydować ludzie wybrani wedle politycznego klucza. Mierni, ale wierni. Zamiast jakości artystycznej projektu, będą promować słuszne tematy czy nazwiska. Zamiast rozmowy o tym, co robić, by system działał bardziej przejrzyście i nie konserwował układu zamkniętego, Ministerstwo Kultury woli wszystko „zaorać”.

Jeśli minister zignoruje głosy środowiska filmowego, będzie to kolejny udany zamach na instytucję kultury, którego skutki będą opłakane. Fakt, iż Gliński za złamanie ustawy może zostać w przyszłości pociągnięty do politycznej odpowiedzialności (bo realne koszty zapłacą podatnicy), jest marną pociechą. „Tu było kino” – pod takim tytułem powstał kiedyś album poświęcony małym kinom znikającym z polskiego pejzażu. Gdy zaleją nas robione na partyjne zamówienie produkcyjniaki czy bezpieczne wytwory autocenzury, a najlepsi i najmniej prawomyślni twórcy będą zmuszeni kręcić filmy za granicą, zdanie to może nabrać zupełnie innego wymiaru. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do pisma „EKRANy”, „Kino” i miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]