Reklama

Trzy cytaty

Trzy cytaty

21.10.2008
Czyta się kilka minut
Jorge Luis Borges: POLEMIKI - eseistyka Borgesa to labirynt tematów, ale błądząc w nim, wracamy co jakiś czas na te same ścieżki, odnajdujemy poznane już wcześniej miejsca. Tak jest i w "Polemikach", tomie, który ukazał się po raz pierwszy w 1932 r. - przekład polski, wydany w serii dzieł wybranych autora "Fikcji", opiera się na późniejszej reedycji, zmienionej i poszerzonej.
A

Argentyńska poezja gauczowska oraz różnice między nią a oryginalnymi pieśniami gauczów. Obrona kabały. Teoria powieści. Paradoks Zenona z Elei. Teologiczny problem piekła. Współczesna (chodzi o początek czwartej dekady minionego już wieku, a więc o Chaplina, Sternberga, Vidora) sztuka filmowa. Porównanie rozmaitych przekładów Homera. Gnostycki herezjarcha Bazylides. Flaubert i bohaterowie jego ostatniej, niedokończonej powieści, czyli Bouvard i Pécuchet. Dwoistość Whitmana-człowieka i Whitmana-poety. Pytania o argentyńską tożsamość. Namiętna filipika przeciw dubbingowi w kinie. Ufff... Wspólnym mianownikiem tej chaotycznej wyliczanki jest oczywiście sam Borges, jego fascynacje i lektury, upodobanie do paradoksu i do gry z przeszłością, a także "niesłychany i permanentny pociąg do trudnych kwestii teologicznych". Nam zaś pozostaje przyjemność wędrówki tropem autora i wynotowywanie co...

4057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]