Reklama

Trudny życiorys

Trudny życiorys

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Nikt o nim nie pamięta. A przecież był czas, po wydaniu przez niego dwóch tomików “Poranek goryczy" (1930) oraz “Kobiety i konie" (1931), że uważano go za najbardziej fascynujące objawienie się młodego talentu, za polskiego Rimbauda.
U

Urodził się w 1909 roku, więc debiutował wcześnie. Podbijał jakimś magicznym darem opowiadania metaforycznymi obrazami o rzeczach zwykłych i być może odpowiadał na oczekiwanie rozbicia zbyt ładnej linii skamandryckiego wiersza. Terminował u Peipera, a potem z nim się pokłócił. Jego nauczyciele w Nowym Sączu mogli mniej więcej przewidzieć przyszłość tego czarniawego kogucika-awanturnika. Z powodu awantur musiał zdawać maturę w Gorlicach, następnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale go stamtąd za politykę wyrzucono. Po czym ów polski Rimbaud, zdawałoby się, głównie zainteresowany zmysłowymi obrazami kobiet i koni, zwrócił się ku rewolucji jako radykalny działacz Stronnictwa Ludowego. Pisał wiersze coraz bardziej upolitycznione, tudzież dostawał wyroki więzienia i odsiadywał je w kilku miejscach; znalazł się nawet w Berezie Kartuskiej. Zwrócił się też do...

5840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]