Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Macica nowej duszy

Macica nowej duszy

18.07.2015
Czyta się kilka minut
Nazwisko Tadeusza Peipera pojawia się w każdej polskiej historii literatury i sztuki XX wieku. Pora, by jego twórczość opowiedzieć na nowo.
Tadeusz Peiper i jedno z wydań „Zwrotnicy” Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
W

Wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w warszawskim Muzeum Narodowym opowiada nie tylko o Peiperze, ale też o potyczkach z nowoczesnością. O napięciach między tym, co lokalne, i tym, co uniwersalne. O relacjach między centrum i peryferiami oraz – co tylko sygnalizuje wystawa – o losie polskich Żydów, zwłaszcza tych, którzy wybrali drogę asymilacji.

Z Krakowa w świat

Tadeusz Peiper urodził się 3 maja 1891 r. w krakowskim Podgórzu, mającym wówczas status odrębnego miasta. Jego ojciec, Abraham Markus (Marek), był prawnikiem i wiceburmistrzem Podgórza. Stryj, Leon, był wybitnym karnistą, autorem cenionych komentarzy do kodeksów prawnych (zginął w 1942 r. w krakowskim getcie). Cała rodzina żydowskość łączyła z polskością.

Uczęszczał do znanego krakowskiego Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego, a następnie od 1909...

11609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]