Reklama

Tęsknota do monumentu

Tęsknota do monumentu

28.06.2011
Czyta się kilka minut
Niesamowite, nieprawdaż? Jak by nie krajać ciasta polskiej poezji, trzeba zaczynać od środka z lukrowanym napisem "Miłosz" i dopiero potem ciąć wedle innych projektów, tradycji, języków. Jest właśnie tak: Miłosz i Przyboś, Miłosz i Wat, Miłosz i Szymborska, Miłosz i Białoszewski, Miłosz i Herbert, Miłosz i Różewicz.
"

"Jestem wielki szczeniak, sam sobie wyrzucam, ale nie potrafię zdusić w sobie tęsknoty do monumentu, zresztą to jedyne, co we mnie jest warte".

Czesław Miłosz, list do Jarosława Iwaszkiewicza, 15 kwietnia 1934 roku

Miłosza czytam od ponad 30 lat, odkąd przeczytałem esej Kazimierza Wyki "Ogrody lunatyczne i ogrody pasterskie", drukowany najpierw w "Twórczości" w 1946 r., potem przedrukowany w "Rzeczy wyobraźni". Poety nie znałem, ale esej ogromnie mi się podobał i o wielkości Miłosza sądziłem wedle jakości interpretacji. Fascynowało mnie pierwsze zdanie eseju Wyki: "Źródła każdej prawie poezji biją w młakach i wywierzyskach". Nie wiedziałem, co to są młaki i wywierzyska, ale czułem, że coś ważnego się tu mówi o poezji.

Później sam zacząłem czytać wszystko, co wpadło mi w ręce, w większości w małych samizdatowych...

27253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]