Reklama

Talon na prezydenta

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.04.2021
Czyta się kilka minut
Odkąd Patrice Talon rządzi Beninem, ten niewielki kraj położony w zachodniej Afryce z prymusa demokratycznych przemian wraca do dawnej postaci kieszonkowej dyktatury.
Jeden z lokali wyborczych w Kotonu w południowym Beninie, 11 kwietnia 2021 r. Fot. PIUS UTOMI EKPEI/AFP/East News
G

Gdy pięć lat temu ubiegał się o prezydenturę uwiódł 12 milionów rodaków swoją energią, pewnością siebie, aparycją i majątkiem, a przede wszystkim – składanymi na wyborczych wiecach obietnicami. Zapowiadał, że położy kres politycznemu pieniactwu, paraliżującemu coraz bardziej wszelkie poczynania rządzących, i w ogóle unowocześni całe państwo, by działało bez zarzutu jak „nowiuśki mercedes”. Patrice Talon obiecywał też, że ze wszystkim upora się w pięć lat, po czym odda władzę i o drugą, przysługującą mu zgodnie z prawem kadencję, w ogóle nie będzie się ubiegał. „Lepiej ustrzec się przed samozadowoleniem” – mawiał.

Bawełniany król

Był młody (nie miał jeszcze sześćdziesiątki), ale tak bogaty, że jego rodakom trudno było to sobie nawet wyobrazić. Dorobił się na bawełnie, a także porcie w Kotonu, którego stał się właścicielem. Zagraniczne gazety szacowały jego majątek na...

13041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]