Reklama

Talon na prezydenta

Talon na prezydenta

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.04.2021
Czyta się kilka minut
Odkąd Patrice Talon rządzi Beninem, ten niewielki kraj położony w zachodniej Afryce z prymusa demokratycznych przemian wraca do dawnej postaci kieszonkowej dyktatury.
Jeden z lokali wyborczych w Kotonu w południowym Beninie, 11 kwietnia 2021 r. Fot. PIUS UTOMI EKPEI/AFP/East News
G

Gdy pięć lat temu ubiegał się o prezydenturę uwiódł 12 milionów rodaków swoją energią, pewnością siebie, aparycją i majątkiem, a przede wszystkim – składanymi na wyborczych wiecach obietnicami. Zapowiadał, że położy kres politycznemu pieniactwu, paraliżującemu coraz bardziej wszelkie poczynania rządzących, i w ogóle unowocześni całe państwo, by działało bez zarzutu jak „nowiuśki mercedes”. Patrice Talon obiecywał też, że ze wszystkim upora się w pięć lat, po czym odda władzę i o drugą, przysługującą mu zgodnie z prawem kadencję, w ogóle nie będzie się ubiegał. „Lepiej ustrzec się przed samozadowoleniem” – mawiał.

Bawełniany król

Był młody (nie miał jeszcze sześćdziesiątki), ale tak bogaty, że jego rodakom trudno było to sobie nawet wyobrazić. Dorobił się na bawełnie, a także porcie w Kotonu, którego stał się właścicielem. Zagraniczne gazety szacowały jego majątek na...

13041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]