Reklama

Także zwierzęta będą nas sądzić

Także zwierzęta będą nas sądzić

09.12.2009
Czyta się kilka minut
Tekst ukazał się w TP nr 1/2001
Z

Z wielkim opóźnieniem pojawiła się w sztuce chrześcijańskiej scena narodzin Chrystusa, bo dopiero w IV w. Pojawiła się bardzo nieśmiało, bo najpierw w sztuce cmentarnej. Wspaniała mozaika z V w.

na łuku absydy Bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie, przedstawiająca główne wydarzenia z życia Chrystusa, nie posiada sceny Jego narodzin. Wstydzono się skromnego przyjścia Chrystusa na ten świat. Nie bardzo można było się chwalić przed poganami narodzinami Zbawiciela świata w stajni, gdy chrześcijanie byli prześladowani. A gdy Kościół zaczął róść w siłę i znaczenie, zaczęto patrzeć na Chrystusa raczej poprzez majestat cesarski.

Najstarsze przedstawienia sceny narodzin Chrystusa pokazują niemowlę Jezus, owinięte, a raczej zasznurowane w pieluszki pomiędzy osłem i wołem. Matka Najświętsza, św. Józef, pasterze i mędrcy ze Wschodu ,,dojdą" później....

5397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]