Reklama

Ładowanie...

Tak, ale co dalej?

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Kultury poinformowało niedawno prasę, że przygotowało uwagi do projektu rozporządzenia MEN w sprawie lektur szkolnych. Że te uwagi ("Pełny wykaz propozycji MKiDN") już na początku czerwca przekazało ministrowi edukacji. I że niebawem odbędzie się "międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa" na ten temat,. To ostatnie brzmi dość beznadziejnie i biurokratycznie, ale zapewne jest normalnym trybem pracy resortów, więc miast narzekać, trzeba, po pierwsze, pochwalić, a po drugie - wyciągnąć wnioski w postaci - przynajmniej - pytań.
P

Pochwalić Ministerstwo Kultury oczywiście jest za co. Szkołom podstawowym proponuje dodać Lema ("Bajki robotów"), gimnazjom - zastąpić jeden z tomów Dobraczyńskiego "Zielem na kraterze" Wańkowicza, a nadto uzupelnić Herbertem i Gałczyńskim. W spisie lektur dla szkół ponadgimnazjalnych propozycji jest cały szereg, a wszystkie warte uwzględnienia, wśród nich inny Dobraczyński winien być zastąpiony pozostawianym "Innym światem" (no pewnie!). Wreszcie w spisie lektur kształcenia rozszerzonego szczególnie mnie cieszy zarówno dodanie Józefa Mac-kiewicza ("Droga donikąd") jak skreślenie trzeciego Dobraczyńskiego a podsunięcie możliwości omówienia jednego z najlepszych opowiadań Hanny Malewskiej ("Sir Tomasz Morus odmawia"), pisarki zupełnie dziś zapomnianej, a tak dramatycznie współczesnej w kreślonych wizjach i zadawanych pytaniach (przy okazji: wydawnictwo "Znak" szykuje się do...

2013

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]