Reklama

Ta wojna zmieni świat

Ta wojna zmieni świat

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Osetia Południowa to bardzo mały kraj, który stał się areną wydarzeń o kolosalnym znaczeniu: powrotu polityki supermocarstw, w której o wyniku starcia decydują czołgi, a nie ekonomia czy prawo międzynarodowe.
T

Ta olbrzymia zmiana w polityce międzynarodowej wynika z powrotu Rosji do myślenia imperialnego, charakterystycznego dl czasów carskich, a przypomnianego przez Stalina. I opiera się na cichej transakcji: Rosjanie akceptują autorytarne rządy i utratę osobistej wolności w zamian za rolę ich kraju w świecie - począwszy od "bliskiej zagranicy", czyli państw takich jak Gruzja, które kiedyś należały do ZSRR.

Polacy zareagowali pierwsi

Mimo swych słabości Federacja Rosyjska ma wszystko, co jest potrzebne do bycia supermocarstwem - zaczynając od zdeterminowanej elity rządzącej, a na potężnym arsenale nuklearnym, odpowiednich i modernizowanych obecnie siłach zbrojnych oraz odrodzonym wywiadzie kończąc. Dlatego powrót Rosji do jej niebezpiecznej roli w polityce mocarstwowej zmusza również innych do zmiany zachowania. To nie jest...

6625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]