Reklama

Ładowanie...

Szpieg w Londynie

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu w Niemczech ukazała się książka Gerharda Gnaucka - od wielu lat korespondenta dziennika "Die Welt" w Polsce - poświęcona postaci Marcela Reicha-Ranickiego, "papieża" niemieckiej krytyki literackiej. A dokładniej: polskim wątkom w jego biografii, z których wiele dotąd skrywa mgła tajemnicy.
K

Książka opowiada zatem nie tylko o tym, jak Marcel Reich uniknął śmierci w getcie warszawskim, ale również o tym, jak w 1945 r. wstąpił na służbę nowego systemu - najpierw w komunistycznej cenzurze, potem w wywiadzie - zanim w 1958 r. uciekł do RFN, gdzie zrobił karierę jako krytyk literacki.

Publikujemy poniżej fragment książki: o tym, jak Reich-Ranicki trafia do powojennego Londynu jako rezydent komunistycznego wywiadu.

WP

Polska po wojnie. Od gehenny minęły dwa lata. Kraj noszący głębokie rany zadane mu przez sąsiada-okupanta "odzyskał wolność" dzięki drugiemu sąsiadowi, który na dobre zajął jego ziemie. O przeszłości trudno zapomnieć, teraźniejszość przynosi wiele uciążliwości, ale można myśleć o budowaniu przyszłości. Tak mogłoby się wydawać. Tymczasem 24 miliony obywateli czeka jeszcze jedna bitwa: o ...

18244

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]