Reklama

Szok nastąpi później

Szok nastąpi później

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Obława na bandytów? Ćwiczenia policji? Nie, to amerykański policjant z rewolwerem gotowym do strzału przeszukuje dom po eksmisji lokatorów. Nie było ich stać na spłacanie kredytu. Zwycięskie zdjęcie konkursu World Press Photo wywoła zapewne wiele kontrowersji, bo po raz pierwszy od wielu lat nie pokazuje ofiar wojen i kataklizmów.
W

Wojny i kataklizmy dzieją się gdzieś daleko, a kryzys dotknie wszystkich, już czai się za drzwiami, choć najpierw dokona zamachu na nasze konto w banku. Dlatego ta fotografia poruszy wszystkich. Podziwiam i doceniam werdykt jury, które wzniosło się ponad standardy i wybrało zdjęcie na pozór nieatrakcyjne, czarno-białe, zabałaganione. Ale im dłużej na nie patrzymy i staramy się wyobrazić sobie sytuację, którą sfotografował Anthony Suau, tym większe ogarnia nas przerażenie. Bo w takiej sytuacji mogą znaleźć się miliony ludzi na całym świecie. Widzieliśmy zdjęcia zwalnianych pracowników banków wychodzących z biur z kartonami, widzieliśmy spadające na łeb, na szyję krzywe indeksów giełdowych. Ale jak pokazać najgorsze skutki kryzysu? Właśnie tak - to naprawdę mocne zdjęcie, aż ciarki chodzą po plecach.

Anthony Suau został laureatem głównej nagrody po raz...

2817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]