Reklama

Szkoła z kasą

Szkoła z kasą

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Bon wymagania stawia przede wszystkim dyrektorom. Uczeń może się poczuć jak klient, októrego się dba. Jak się sprawdza mechanizm stawiający szkoły wwolnorynkowym wyścigu?.
S

Szkoła na Głodnicy we wsi Strzepcz jest pewnie najmniejsza w Polsce. W tym roku w sześciu klasach uczy się tam dziesięcioro dzieci. - To chyba rekord świata - śmieje się dyrektor i założyciel placówki Witold Bobrowski. Pochodzący z Limanowej na południu Polski, Bobrowski życie związał z Kaszubami i założona przez niego w 2000 r. szkoła jest właśnie szkołą kaszubską. Trzy razy w tygodniu dzieci mają lekcję języka kaszubskiego. - Nasza szkoła została zamknięta jako szkoła gminna, a potem przekształcona w społeczną. Prowadzi ją, podobnie jak wiele innych w okolicy, Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie. Najtrudniejszy był pierwszy rok. Zastanawialiśmy się, czy przetrwamy, ale udało się i teraz rodzice dzieci z innych zamykanych szkół przychodzą do nas po radę - opowiada Bobrowski. Przykład Głodnicy z powodzeniem wykorzystują małe społeczne szkoły i radzą sobie bardzo dobrze. Co...

8876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]