Reklama

Szkic do portretu

Szkic do portretu

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Polka. Medium, Cień, Wyobrażenie jest wystawą niemożliwą. Fakt, że do niej doszło, ma wiele cech nieledwie nadprzyrodzonych. Już jej gazetowa forma, zestawiona z dziełami najnowszymi, zaskakuje i stawia pytania. Chęć pokazania wszystkiego staje się równocześnie zaletą i wadą.
Kolaż z wystawy "Polka"; po lewej plakat przedstawiający Hankę Ordonównę, po prawej fotografia oryginalna
I

Idea wystawy powstała w kręgu naukowej i wychowawczej działalności profesor Marii Janion. Gdyby nie jej słynne seminarium, odbywające się od lat w warszawskiej siedzibie Instytutu Badań Literackich, do tej prezentacji na pewno by nie doszło.

Jej pierwotne scenariusze bardzo mocno różniły się od tego, co możemy oglądać. W ostatecznej wersji bowiem, dochodzi do spotkania dwóch wystaw, które lepiej odpowiadają specyfice Centrum Sztuki Nowoczesnej, jakim pozostaje Zamek Ujazdowski. Część gazetowo-ikonograficzna, odnosząca się do przeszłości, pokazuje Polkę mediumiczno-wyobrażeniową, zaś dzieła współczesne w znacznej mierze Polkę-kobietę współczesną.

Oto rodzaj podstawowego zbioru kobiecych przedstawień, wyobrażeń, zdjęć, gromadzonego z nieledwie utopijnym zamiarem pokazania wszystkiego, a to przecież niemożliwe. Nosi on nazwę “Archiwum" i jego...

4909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]